SPOR & BESLENME

Yaş, cinsiyet, fiziksel aktivite, sağlık durumu gibi sayısı arttırılabilecek bir çok faktör beslenmede kişisel farklılıkları zorunlu kılmaktadır. Günümüzde en çok tartışılan konulardan biri de spor yapan kişilerin nasıl beslenmesi gerektiği konusudur.

Spor-beslenme ilişkisi ve çok gündeme gelen protein tüketim miktarı ile ilgili bir kaç faydalı bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Kas Kaybetmeden Zayıflamak

Kilo verme 3 farklı yolla gerçekleşir:

  1. Sadece yağ miktarının azalması yoluyla kilo verme. Bu durum uygun kalori miktarı ve dengeli besin tüketimi ile mümkün olan bir durumdur. 2. Kas miktarından kaybederken yağ miktarında artış ya da azalma görülmez. Bu durumun sebebi kişinin ihtiyacı olandan daha az kalori almış olmasıyla ilintilidir. Kişinin, bazal metabolizma enerjisinden daha az gıda tüketmesi sonucunda vücut enerji için kas hücrelerini yakmaya başlar.
  2. Kas miktarından kaybederken yağ miktarında artış ya da azalma görülmez. Bu durumun sebebi kişinin ihtiyacı olandan daha az kalori almış olmasıyla ilintilidir. Kişinin, bazal metabolizma enerjisinden daha az gıda tüketmesi sonucunda vücut enerji için kas hücrelerini yakmaya başlar.
  3. En sağlıklı kilo verme yolu ise kas kütlesini arttırıp yağ kütlesini azaltmak yoluyla kilo vermektir ki bunu sağlamak için hem sağlıklı beslenme düzeni hem de uygun fiziksel aktiviteler birlikte ve sürdürülebilir bir şekilde uygulanmalıdır.

(Bazı hastalıklarda bazal metabolizma hızının yükselmesi ve bunun yanında besin tüketiminin de normal sınırların altına düşmesi ile kişide ödem, yağ ve kas kaybı birlikte ve çok hızlı bir şekilde yaşanır. Bu durum sağlıksız bir durum olup hastalık sırası ve sonrasında gerekli tıbbi beslenme tedavisi uygulanmalıdır.)

SPORDAN ÖNCE NASIL BESLENMELİYİM?

Spordan önce yapılan beslenme, antrenman süresince kan şekerinin düşmesini önlemek, kas glikojen depolarını destekleyerek enerji sağlamak, açlığı önlemek ve sporcunun kendini güvende hissetmesi gibi çeşitli alanlarda yarar sağlar.

Antrenman öncesi beslenme; vücut su dengesini korumalı, açlığı önlemeli, enerji deposunu doldurmalı, mide bağırsak rahatsızlıklarını minimalize etmelidir. Bu durumların bir arada sağlanması için antrenmandan 2-4 saat önce yüksek miktarda kompleks karbonhidrat içeren besinler tüketilmelidir.

Bu öğünün karbonhidrat oranı %60-70, yağ oranı ise mide rahatsızlıklarını minimalize etmek için %15-20 aralığında olmalıdır.

Posa oranı düşük, protein oranı orta düzeyde olmalıdır.

SPORDAN SONRA NASIL BESLENMELİYİM?

Spor sonrası yapılan beslenme glikojen depolarını yenileyecek kadar karbonhidrat, kas dokuları onarımını gerçekleştirecek kadar protein içermelidir .Bunun yanı sıra  terlemeyle kaybedilen sıvı ve mineraller de takviye edilmelidir.

Spor salonlarında yapılan 30-60 dakikalık egzersizler spor sonrası yoğun bir beslenme düzeni gerektirmez. 100 kalorilik, protein ve karbondihrat  içeren bir araöğün kaybedilen glikojen depolarını korumak için yeterli olacaktır.

 

NE KADAR PROTEİN TÜKETMELİYİM?

Protein tüketim miktarı sağlık otoriteleri tarafından kilogram başına 0,8 ila 1,5 gram olarak belirlenmiştir. Yapılan spor türüne göre 2,5 grama kadar çıkabilmektedir.

Gerekli protein miktarı, spor hocası ve muhakkak beslenme uzmanı tarafından kişinin ihtiyacı gözetilerek hesaplanmalı, gereksiz protein alımından kaçınılmalıdır. Çünkü protein miktarının ihtiyacın üzerinde tüketilmesi sadece fazla kalori alımına değil bunun yanında böbrek sorunlarına da yol açabilmektedir.

Siz de MFB’nin lezzetli yemekleriyle, spor yaparken sağlıklı beslenerek forma girmek istiyorsanız tek yapmanız gereken:

www.dietmfb.com adresimizdeki “Kişisel Profil Formu” nu doldurmak. Detaylı menü ve fiyat bilgisi için diyetisyenlerimiz sizi arasınlar.

1100-2200 kalori arası değişen 12 farklı paketimizi İHTİYAÇLARINIZA ÖZEL planlıyoruz.

MFB Sporty, Slim, Diyabetik, Glutensiz, Laktozsuz, Vejetaryen, Vegan ve diğer paketlerimiz hakkında bilgi almak için   212 322 19 29 dan bizi arayabilirsiniz. 👍😀

Bir Cevap Yazın

Navigate