RAMAZANDA BESLENME

Ramazan’da kaç öğün beslenilmeli?
         Ramazan ayında 6 öğün tüketmek zor olabilir ama en az 4 öğün tüketmeye özen gösterilmelidir. İftar ve sahuru ana iki öğün olarak alarak, aralarda 2 ara öğün daha tüketilmelidir. Bu hem gün içinde daha az acıkmanıza hem de ana öğünler olan iftar ve sahurda aşırı yemek yemenizi önleyecektir.

İftara ara verin;
         İftar sofrasına oturduğunuzda, orucunuzu açtıktan sonra 1 kâse çorba, büyük bir salata ve 1 su bardağı yoğurt gibi bir başlangıç yapın ve iftara ara verin. Sofradan kalkıp biraz hareket etmeniz sizin için iyi olacaktır. 15-20 dakika ara verdikten sonra tekrar iftar sofrasına dönün ve diğer yemekleri ölçülü bir şekilde tüketin. Bu vereceğiniz aradan sonra sofraya döndüğünüzde ilk baştaki kadar aç hissetmeyeceksiniz ve aşırı tüketimden kaçınmış olacaksınız. Ayrıca iftarı tek seferde değil ikiye bölerek tüketmek hazım sorunlarınıza da iyi gelecektir.

İftardan sonra 2 ara öğün tüketin!
         İftar sofrasından kalktıktan yaklaşık 1-2 saat sonra tüketeceğiniz bir ara öğün sizin gece sahurdaki tüketiminizi frenleyecek ve kan şekerinizin daha düzenli seyretmesine yardımcı olacaktır.
         İkinci ara öğün olarak yatmadan önce 1 su bardağı süt, yoğurt veya kefir  tüketebilirsiniz, hem günlük ihtiyacınız olan süt grubunu sağlamaya yardımcı olacak hem de tokluk hissi verecektir..

Sahurda yağlı tüketmekten kaçının;
         Sahur sizin vücudunuzun bütün gün boyunca ihtiyacı olan besinleri sağlamak açısından çok önemlidir. Bu yüzden sahurda sağlıklı besinler tüketmeye özen gösterin. Klasik bir kahvaltı gibi peynir, yumurta, söğüş sebze ve çavdar/tam buğday ekmeği tüketin. Bunların dışında kuru kayısı gibi meyve de tüketebilirsiniz. Ama kızartma gibi ağır yağlı besinlerden uzak durun. Çok yağlı besinler gün içerisinde mide yanmalarına neden olabilir.

Bol su tüketin;
         İftar ile sahur arasında mutlaka 2.5 litre su tüketmeye özen gösterin. Gün içerisinde çok hareketli olacaksanız bu miktarı arttırabilirsiniz. Ayrıca unutmayın ki çay/kahve su yerine geçmez ve bilinenin aksine vücuttaki su kaybını arttırarak vücudun susuz kalmasına neden olabilir. Dolayısı ile eğer fazla çay/kahve tükettiğinizi düşünüyorsanız su miktarını mutlaka arttırın.
 
 

Bir Cevap Yazın

Navigate