Protein Haftası

Proteinler vücudumuzun temel yapıtaşlarıdır. Onlar olmasaydı hücrelerimiz tamir olmaz, yenilenmezdi. Ortalama 70 kg olan bir erkeğin vücudunda 11 kg protein bulunmaktadır.

Neden proteine ihtiyacımız var?
Protein vücudumuzda deri, eklemler, kan gibi birçok yerde kullanılır. Bağışıklık sisteminin de hastalıklarla savaşmak için proteine gereksinimi vardır. İnsülin gibi bazı hormonlar da proteinden oluşmuştur.Protein vücudumuzda depolanmaz, günlük tüketim zorunludur. Proteinle beslenmek aynı zamanda saç, deri, tırnaklar ve beyin fonksiyonlarını da sağlıklı kılar, atak olmayı sağlar. Spor yaptıktan sonra zarar gören kas dokusunu tamir etmek amacıyla 20-45 dakika sonra protein içeren bir yiyecek tüketilmelidir.

Eğer yeterli protein tüketilmezse, kas dokuları zayıflayabilir. Fazla protein tüketimi ise karaciğer ve böbreklere ekstra yük bindirir ve idrar yoluyla vücuttan atılır.

Proteinler nelerde bulunur?
Proteinler et, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi hayvansal ürünlerde, tahıllar, baklagiller gibi bitkisel ürünlerde bulunur. Proteinler yiyeceklerde farklı miktarlarda bulunur. İşte bu nedenle yeterli miktarda ve farklı protein kaynaklarından tüketerek vücudumuza yarar sağlamalıyız.

Ne kadar proteine ihtiyacımız var?
Dengeli beslenen bir kişinin protein / enerji oranı gayet yüksektir fakat günlük beslenmesinde şeker, alkol gibi çok fazla “boş kalori” tüketen bir insan enerji sağlasa da az protein tüketmiş olur. Çocuklar, vejetaryenler, hamileler ve emziren kadınlar yeterli protein tüketmeye özellikle dikkat etmelidirler.

Bir Cevap Yazın

Navigate