KİLO VERİRKEN BAŞARILI OLMAK SİZİN İÇİN NE İFADE EDİYOR ?

-Hızlı sürede kaybettiğiniz kilolar mı sağlıklı zayıflama mı?

-Kalıcı kilo kaybı mı sizi daha mutlu eder diyerek başlayalım mı ?

Tartıya çıktığımızda hafta da 2-3 kg kaybetmek ve bunu görmek şüphesiz ki herkesi mutlu eder. Ancak sağlıksız bir şekilde verdiğmiz bu kilolar maalesef  bizim sahte başarılarımızdır.

Çünkü bu kaybedilen kilolar genellikle su kaybı ya da kas kaybıdır. Ama benim yağ oranımda da azalma oldu diyenleri duyar gibiyim.  Yağ oranınızda azalma olsa bile bu diyeti yaşam tarzı haline getiremeyeğiniz için kalıcı kilo vermenize olanak sağlamaz.

Kilo verme sürecinde biz diyetisyenelere göre ne kadar sürede kaç kg kaybettiğiniz önemli değildir.

Asıl önemli olan yaşam biçiminize gösterdiği uygunluk, devamlılığını sağlayabileceğiniz diyetler ve verdiğiniz kiloları sağlıklı bir şekilde ömür boyu koruyabilmeyi başarabilmenizdir.

Diyet süresince aklınızda ulaşmak istedğiniz kiloya doğru inerken önemli olan hızı değil hedef kilonuza ulaşmanızdaki kararlı tutum daha önemlidir. Amaç alışkanlıklarımızı bu yönde değiştirebilmek ve gerçek sonuca ulaşmaktır.

Sağlıklı ve dengeli zayıflama diyetleri kişinin günlük makro ve mikro besin ögelerini karşılar.Yaşam biçiminize uygun olur. Şok diyetlerin sebep olduğu malnütrisyonları engeller.

Sağlıklı bir diyetle kişinin cinsiyeti,yaşı, boyu cinsiyeti de etkili olmasıyla birlikte hafta da ortalama 0,5-1.0 kg kayıp yeterlidir. Kolay yoldan sağlıksız kilo vermek yerine bir beslenme uzmanına danışarak fit bir vücuda sahip olmak çok daha kolay.

Hayatta en değerli şeyimizin sağlık olduğunu unutmayalım ve bedenimize gereken ve doğru özeni göstermeye gayret edelim.

Sağlıklı Günler Dileriz

Bir Cevap Yazın

Navigate