KAHVE & KAFEIN

Aşağıdaki yazı yoğun kafein içerir, dilerseniz okumaya başlamadan bir fincan kahvenizi hazır ediniz, bizden söylemesi keyifli okumalar 🙂 …

 

Kafeinin keşfi, Etiyopyalı çobanların kahve çekirdeği yiyen koyunların bütün geceyi uyumadan geçirdiklerini fark etmeleri ve bunun nedenini merak etmelerine dayanmaktadır. 60 çeşit bitkide bulunan kafein, ismini en yoğun bulunduğu kahveden almıştır.

Ne Kadar Kafein Tüketiyoruz?
Yayınlanan veriler, kişi başı günlük kafein tüketiminin 200-400 mg olduğunu göstermektedir. Kafein alımının 400 mg’ın üzerinde olması tehlikeli alım olarak kabul edilmektedir. Çocukların genel kafein tüketimi yetişkinlerin ¼’ü kadardır.Kafeinin Etkileri nelerdir?
Kafein, beyne giden ve beyinden gelen mesajları hızlandırarak uyarıcı etki yapar. Aynı zamanda solunum sisteminde uyarıcı, kalp atış hızı artırıcı ve hafif diüretik etki göstermektedir
Araştırmalar orta düzey kafein tüketiminin zihin açıklığı ve konsantrasyonu geliştirdiğini, hafıza ve mantıklı düşünme üzerine olumlu etkisi olduğunu göstermiştir. Ayrıca kafein; bağırsakları yumuşatıcı, kas koordinasyonunu ve gücü artırıcı, daha fazla kalori yakmaya yardımcı ve akciğerlere giden solunum yollarını rahatlatıcı etkiler de göstermektedir.

Kafein Baş Ağrısı Yapar mı?

Düzenli kafein tüketimi bir anda kesildiğinde baş ağrısı, yorgunluk, rehavet gibi hafif semptomlar ortaya çıkabilmektedir. Bu etkiler bir gün içerinde kaybolabilecek geçici etkilerdir. Ancak kafeinin yüksek miktarlarda tüketilmesi (400 mg üzeri) baş ağrısı, sinir bozukluğu gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

Kafeinin Uyku Üzerine Etkisi :
Kafein vücutta 4-7 saat içerisinde parçalanıp etki göstermektedir ve fazla alımında vücutta depolanmaz bu nedenle uykudan yaklaşık sekiz saat önce tüketilen kafeinin, uykuyu olumsuz etkilemediği bildirilmektedir. Kafein ile uykunun süresi ve kalitesi konusunda yapılan bir çalışmada, yedi gün boyunca, öğlenden sonra ve akşam saatlerinde düzenli olarak alınan kafeinin (130 mg/gün) uyku-uyanıklık mekanizmasını düzenleyen melatonin hormonunun salınımını azalttığı, bu nedenle uykunun kalitesinin düştüğü belirlenmiştir.

Kafein Vücuttan Su Kaybına Neden Olur Mu?
Kafeinin diüretik etkisi ( vücuttan sıvı atımını arttırıcı) kafeinin genellikle sıvıyla alınıyor olması ile tolere edilebiliyor olsa da su tüketiminin bir miktar arttırılması yararlı olacaktır.
Kafein ve Kadın Hastalıkları Arasındaki İlişki
Orta düzeyde kafein tüketiminin doğurganlık üzerinde olumsuz etkileri olmadığı araştırmalar ile kanıtlanmıştır.
Yapılan araştırmalar kafein alımının göğüs kist oluşumu veya gelişimi üzerinde olumsuz etkisi olmadığını göstermektedir.
Kafein alımının osteoporoz riskini arttırmadığı kanıtlanmış olmakla birlikte kafeinin idrarla kalsiyum atımını arttırdığı bilinmektedir bu durum kahveye eklenecek 2 yemek kaşığı süt ile tolere edilebilir.
Her gün düzenli içilen 3-4 fincan kahvenin adet öncesi sancıları arttırdığı bilinmektedir.

Hamilelikte Kafein Alımı Önerilir Mi?
Hamileliğin ilk üç ayında kafein alımı önerilmez bunun nedeni hamilelikte kafeinin vücuttan atımının yavaşlamasıdır. Normal bireyde kafeinin vücutta yarılanma ömrü ortalama 5 saat iken gebelerde bu zaman 11 saate ulaşır fakat önerilmeme nedeni kafeinin yarılanma ömrünün fetüste 100 saate kadar ulaşmasıdır. Bu durum hamileliğin ilk 3 ayında alınan kafeinin fetüste toksik etkilere neden olabileceğini göstermektedir. 3. Aydan sonra ılımlı kafein alımının fetüs üzerine olumsuz etkilerini gösteren çalışmalar bulunmamaktadır.

Kafein ve Demir emilimi:
Öğünlerden hemen sonra alınan kafein demir emilimini %40 azaltabilmektedir. Demir, özellikle gebelik döneminde gerek annenin gerek fetüsün sağlığı için büyük öneme sahiptir. Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi hamileliğin ilk 3 ayında kesinlikle kafein alınmaması gerektiğini belirtirken 3. aydan sonra ılımlı miktarlarda kafein alımının olumsuz etkisi olmadığını belirtmiştir.
Toplumumuzda en sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biri olan demir eksikliği; demir takviyesi ve beslenme ile iyileştirilebilir. Kafein içeren gıdalar (çay, kahve, hazır şekerli meşrubatlar…) yemeklerle tüketilmemeli, yemeklerden en az 2 saat sonra tüketilmelidir.

Kafeinin fazla tüketilmesi durumunda;
Kadınlarda doğurganlığın gecikmesi, kemik kaybı; uyku düzensizliği, duygu bozukluğu, kalp ritim sorunları ve vücuttan sıvı kaybı problemleri görülebilmektedir.

Kimler Kafein Tüketiminden Kaçınmalıdır?
Kafein hakkındaki bilgiler ve yapılan araştırmalar, güvenli alım sınırlarına dikkat edildiği sürece herhangi bir sağlık problemi olmayan bireylerde kafeinin zarar verici etkilerinin olmadığını belirtmektedir. Hamileler veya gebelik planlayan, hipertansiyon, çarpıntı, mesane, mide problemleri veya panik atak şikayeti olan bireyler kafeinden uzak durmalı veya ılımlı miktarlarda tüketmeye özen göstermelidir.
Sağlıklı bir yaşam için beslenmenin bir bütün olduğu unutulmamalı Sağlıklı besin tercihi kadar, bu besinlerin ne kadar, ne zaman ve ne ile tüketildiğinin de önemli olduğunun bilincinde olarak sağlıklı kombinasyonlar oluşturmaya özen göstermelidir.
Kahve, çay, meşrubatlar rutin yaşamın vazgeçilmez unsurları ise de önerilen miktarda (200-300 mg) kafein alımı aşılmamalı ve kafein içeriği yüksek besinler öğünlerden en az 2 saat kadar sonra tüketilmelidir.
3-4 kupa kavrulmuş ve çekilmiş kahve, 5 kupa hazır kahve, 5 kupa çay, 6 porsiyon cola meşrubatı,10 tablet ağrı kesicinin 300 mg kafeine denk gelen değişimler olduğunu hatırlatır, hesaplarınızda ağrı kesiciye yer gerektirmeyecek, orta kafeinli, bol enerjik günler dileriz.

Bir Cevap Yazın

Navigate