Enerjinizi Arttırın

Yemek yemeden, uzun süre hayatta kalabileceğimiz kadar enerji depolamaktayız. O zaman kendimizi neden zaman zaman halsiz hissederiz?
Bilim adamları bu enerji düşüşünü varolan değişik tip enerjileri inceleyerek açıklıyorlar.
Vücudumuzda bulunan fazla enerji yağ olarak depolanır ve bizler bu enerjiyi yakıp hemen kilo vermek istememize rağmen bu işlem çok yavaş gerçekleşmektedir. Bu demektir ki bazen koşuşturmalar veya zorlu egzersizler sırasında vücudumuz yeterli enerjiyi sağlayamamaktadır.

Bu enerji günlük beslenmemizden, özellikle yüksek karbonhidrat içeriği olan gıdalardan gelmektedir. Günlük bodypuan limitinizin bir bölümünü, biraz makarna, kepekli pirinç, patates veya baklagili gibi tok tutan yiyeceklerden seçerek doldurun. Bu sizin enerjik ve hayat dolu olmanızı sağlayacaktır.

Kraliçe gibi kahvaltı:
Güne her zaman iyi bir kahvaltı ile başlayın. Sağlıklı, doyurucu bir öğün sabah ilk gücü vererek enerji seviyenizi arttıracaktır. Araştırmalar kahvaltının kilo vermede büyük rolü olduğunu göstermektedir. Kahvaltıyı atladığınızda öğle yemeğinden önce  acıkabilir ve yüksek yağ ve şeker içeren plansız yiyeceklere yönelebilirsiniz.
Birkaç doyurucu kahvaltı seçeneği verelim:
30g yulaf ezmesi
40g yüksek lif içeren kahvaltılık gevrek
40g şeker eklenmemiş müsli
1 bardak light süt/yoğurtla ve içine meyve doğrayarak yiyebilirsiniz.

Enerji seviyenizi arttırmak için:
Çok acıktığınızda enerji seviyenizde düşüş yaşarsınız fakat tok tutan yiyeceklerden seçmeniz midenizin kazınmasını önler, cips, çikolata gibi yiyecekleri atıştırmanıza engel olur.

Öğünler arasında acıkıyorsanız, açlık duygusunun yoğunlaşmaşmasına izin vermeyin. Küçük bir muz, 1 kase yağsız yoğurt, 2 melba tosta sürülmüş light üçgen peynir gibi doyurucu bir atıştırma seçerek bu ara öğünü düzgün bir şekilde atlatın.

Enerji düşüşlerini yaşamamak için bir başka seçenek de olabildiğince sık kahvaltı gevrekleri, yulaf, kepekli pirinç/makarna gibi tam tahıllı yiyeceklerden yemektir. Bu yiyecekler enerjilerini daha yavaş saldıklarından enerji çıkış ve düşüşleri yaşamazsınız. Değişiklik için pirinç yerine bulgur deneyebilir, çorbalarınıza arpa katabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Navigate