BALKABAĞI GERÇEKLERİ

Türkiye’de tatlı olarak yediğimiz balkabağı: Amerika’da hem yemek hem de tatlı olarak tüketiliyor. Genellikle Cadılar bayramında yüz şeklinde oyularak dekorasyon amaçlı kullanılan balkabağı, İngiltere’de çok az kullanılıyor. Kullanıldığında da  tencere yemeği olarak yeniyor.
Tariflerimi deneyin, şaşıracaksınız!
 
100gr çiğ balkabağı 14 kalori = 0.0 bodypuan
100gr pişmiş balkabağı 14 kalori = 0.0 bodypuan
100 gr balkabağı 0.2gr yağ içerir; vücudunuzun günlük yağ ihtiyacının bir kısmı. – Yemeklerinizden tüm yağı değil sonradan eklenenleri kısıyorum çünkü
 
neredeyse her gıdanın içinde bir miktar yağ var.
Balkabağının besin değerleri
Amino asitlar, kalsiyum, yağlı asitler, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, selenyum, A, C ve D vitaminleri.
 
 
Balkabağı yağ ve kalori bakımından düşüktür.
 
 
 
Balkabağı turuncu rengiyle çok önemli bir antioksidan olan beta-karoten içerir.Beta karoten vücutta Avitaminine dönüşür ve dönüşme sırasında sağlığımız için çok yararlı işlemler yapar.
Araştırmalar balkabağının bazı kanser tiplerine karşı koruduğunu ve kalp hastalığına yakalanma riskini azalttığını göstermektedir. Ayrıca yaşlanmanın düşkünleştirici etkilerine karşı koruma sağlar.
 
 
Kabakta C vitamini, şeker, nişasta, albümin, salisilik asit peponin ve uçucu yağlar bulunur.
Her iki türün kurutulmuş tohumları tedavide kullanılır.. abak çok besleyici özelliktedir C ve B1 vitamini içerir.
Ergenlik sivilcelerinde bal kabağı yenilirse faydası görülür. Kan yapıcı özelliği de olan
Kabak çekirdeğini seviyorsanız bu çekirdeğin yalnızca vakit geçirmek için tüketilen bir kuru yemiş olmadığını bilmeniz gerekir.
Ancak sürekli tüketilirse bir zaman sonra şişmanlığa sebebiyet verebilir.  Kabak yemekleri hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı giderir.Balkabağı bağırsaklar (IBS – şişkinlik) problemlerine de iyi gelir.
Ayrıca vücuttaki fazla suların atılmasını sağladığını da unutmayın.
Yaz sıcaklarında doğrudan güneşe çıkanların
koruyucu faktörlü krem kullanmalarının şarttır, ancak doğal ürünler kullanılarak
daha ucuza bronzlaşılabilir. Balkabağı, kayısı, havuç, turuncu dolmabiberden bolca yemek, A vitamini açısından cildin iyi bronzlaşmasına yarıyor.
 Çinko bakımından zengin olan balkabağı dahili ve harici yaraların iyileşme süresini hızlandırıyor, tırnaklar üzerindeki beyaz noktaları yok ediyor. Prostatı hastalığını engelliyor.
 

Balkabağı yiyin!

Bir Cevap Yazın

Navigate