YENİ YIL YAKLAŞIRKEN

Evet!Yeni yıl geliyor, iyisiyle kötüsüyle, acısıyla, tatlısıyla bir yıl daha geçti. Şimdi yeni yıl partisine hazırlanıyoruz, bazılarımız evlerini yılbaşı için süslediler. Hediyeler için alışverişler çoktan başladı bile.
Bu dönemi sağlıklı beslenerek geçirmeyi, uzun vadeli sağlıklı yaşama hedeflerinizi asla unutmadan geçirmelisiniz. Yılbaşından önceki şu zamanda küçük ayarlamalar yapın ve  yeni yılda kilo verme hedefinize yardımcı olmak için şu iki basit ve etkili yola kulak verin:
Bu koşturmalı dönemde “Vaktim yok, sağlıklı yemek hazırlayamadım, spora gidemedim” gibi bahaneler uydurmamak. -Bunun yerine, sağlıklı davranışları her zamankendi yaşantınıza adapte etmenin yollarını aramak.                     
Bu basit ipuçlarını deneyerek parti zamanını sağlıklı beslenerek geçirin.

*Yılbaşı partisine gitmeden önce mutlaka evde bir şey yiyin.                   
*Başlangıç için küçük bir tabak seçin ,  2-3 tane en favori yiyeceğinizden alın ve hemen oradan uzaklaşın. Bitirdiğinizde tabağınızı bırakın, masadaysanız garsona verin ve temiz servis almayın.
*Yemeği fazla kaçırıp kendinizi suçlu hissettiğiniz anları hatırlayın.

RESTORANDA
 
Arkadaşlarınızla veya ailenizle yemeğe çıktığınızda menüden, fiks menü olsa bile akıllı seçeneklerde bulunabilirsiniz. Eğer olabiliyorsa menüyü daha önceden öğrenip neler yiyeceğinize karar verebilirsiniz.
 
Akıllı menü seçenekleri:
 
Başlangıç:Kavun en düşük bodypuanlı başlangıçtır, kremalı olmayan bir çorba hem midenizi doldurur, hem de ortalama 2.5 bodypuandır. Salatalar da yağsız ve sossuz olmak kaydıyla uygundur.
 
Ana yemek:Sade bir et, tavuk veya balık seçeneği yapın. Yanında garnitür olarak sebze alabilirsiniz. Patates kızartması size 5.0 bodypuanekleyecektir.
 
Tatlı:Kaymaksız ayva ve kabak tatlısı (arzu ederseniz 1 top dondurma ile) çok iyi seçim olacaktır.
AÇIK BÜFEDE
Açık büfeli bir davet sağlıklı ve kontrollü yemek için en kolay ve en idealdir; tabii ki eğer yemeğinizi bir kerede alıp ve tabağınızı ve bardağınızı elinizde tutarak yanınızdakilerle sohbete koyulursanız ve ikinci ve üçüncü turları atmazsanız.
En iyi seçenekler hindi, et, tavuk but gibi düz ve sossuz yiyecekler ve bol yeşillik ve salata malzemesidir. Kremalı ve yağlı
diplerden ve soslardan uzak durun. Yufkaya sarılmış ve kızarmış yiyecekleri, küçük şirin kişleri, parlak (çok yağlı) ve mayonezli yemekleri pas geçin.
 
KOKTEYLLER /KANAPELER
Barda kullandığınız taktiği kokteyllerde de kullanabilirsiniz: önceden yemek. Böylece dolaştırılan yağ dolu kanapelerden almaya yeltenmezsiniz. Eğer geri çevirmenin ayıp olduğunu düşünüyorsanız, o zaman ızgara karides veya tavuk şiş gibi et ve balıklı kanapeleri tercih edin ama bunları sosuna batırmayın.                             
Günümüzde kanapeleri parçalayarak yemek kabul edilebilir bir davranış olmuştur. Düşük kalorili protein kısmını yiyip yağlı-ekmekli ya da yufkalı kısmını peçetenizin içine koyup atabilirsiniz.
Bir kez kaçamak yaptığınızda bütün günü yanlış beslenerek geçirmeyin. Unutmayın,bir öğün sadece bir öğündür. Bir gün ise bir koca gündür.
*Parti gecesinde akıllı seçimler yapın. İçkinizi 1-2 taneye limitleyin. 180 ml cin tonik 2.0 bodypuan iken aynı miktarda çilekli Daiquiri 4.5 bodypuandır.                               
*2 alkollü içkinin arasında su, diyet kola, soda içerek alkolün etkisini azaltın.
 
Yılbaşı partileri çeşitli mekanlarda olabilir. Parti zamanı yiyip, içip mutlu olmak mümkündür ama bunu nasıl yapmamız gerektiğini bilmemiz gerekir.
BARDA
İçkinin yanında sunulan lezzetli çerezler, krakerler, cipsler yağlı olmakla beraber çok da tuzludurlar ve atıştırma/içki/atıştırma/içki döngüsüne neden olurlar.
Ne kadar çok tuzlu yerseniz o kadar susarsınız. Ve ne kadar çok susarsanız o kadar içki içersiniz ve içki içtikçe yemekle ilgili kontrolünüzü kaybedersiniz. 
Bu kapalı döngüye girmemek için yapılacak tek şey bu atıştırmalardan olabildiğince kaçınmaktır.
Unutmayın: 5 badem veya 15 çam fıstığı veya 10 fındık veya 10 fıstık
1.0 bodypuan.
Zeytine de dikkat edin, bodypuanı çok yüksek olmasa da tuz içeriği daha çok içmenize neden olur.    
5 orta boy zeytin 1.0 bodypuan.
 

Bir Cevap Yazın

Navigate