YENİ BİR BESİN OLARAK KİNOA

08Kinoa ülkemizde yeni gündeme gelen bir besin olsa da aslında hikayesi çok eskilere dayanmaktadır. Güney Amerika’da yetişen kinoa İnka medeniyetinde “tahıl ana” olarak adlandırılmıştır. Bu ürün İnka medeniyetinde o kadar değerliydi ki her yıl ilk hasadı imparator yapmaktaydı. Yetiştiği bölgeye göre siyah, kırmızı, pembe, sarı, mor, yeşil ya da turuncu olabilmektedir.

Bulgur ve pirincin alternatifi olabilecek bir tahıl olan kinoanın protein oranı yüksektir. Kinoanın 100 gramında 372 kalori ve yaklaşık 13 gram protein ve 6 gram lif bulunmaktadır. Lif oranı çok yüksek ve glisemik indeksi düşük olan bu besini diyabet (şeker) hastaları rahatlıkla tüketebilir. Aynı zamanda gluten içermediği için glutensiz beslenen kişiler ve çölyak hastaları için alternatif bir besindir.

Kinoa ağırlık kontrol programlarında da kullanılmaya başlanmıştır ve MFB mutfağında da farklı tariflerde yer almaktadır. Pişme süresi 15 dakikadır ve pek çok farklı şekilde tüketilebilir. Salatalarınıza ekleyebilir, ara öğünlerde yoğurdunuza katabilir, sebze yemeklerine pirinç yerine koyabilir, köfte yapabilir veya sabah kahvaltılarınızda yulaf ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

MFB paketleri ile her zaman yeni ve heyecan verici yemekler kapınıza kadar teslim ediliyor. Kinoa ile yapılmış leziz tariflerimiz ve daha fazlası için paketlerimizi denemelisiniz.

Bir Cevap Yazın

Navigate