YAŞLILIKTA BESLENME

Ülkemizde yaşlı nüfusu her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde 65 yaş ve üzeri yaşlı nüfusun önemli bir bölümü, yanlış beslenmeden kaynaklanan hastalıkların etkisi altında yaşamaktadır.

Bu yaş grubunda en sık görülen şişmanlık, diyabet, kalp-damar hastalıkları, osteoporoz, felç, iskelet ve kas sistemi hastalıklarında bilinçsiz beslenme önemli bir rol oynamaktadır.

Beslenme yaşamın her evresinde olduğu gibi yaşlılık döneminde de kişiye özeldir. Kişinin yaşı, boyu, kilosu, cinsiyeti, hastalıkları, kullandığı ilaçlar gibi pek çok faktör beslenme planını etkilemektedir. Yine de genel geçer bir kural vardır ki o da beslenmenin en hassas ve önemli olduğu dönemlerden biridir.

Bu dönemde kemik ve kas sağlığının korunması için mümkünse hafif egzersizler (yürüyüş veya oturduğu yerde kasları hareket ettirme gibi) ile birlikte dengeli bir beslenme planı gereklidir. Kişi tüm besin gruplarından mutlaka tüketmelidir. Bunlar; süt ve süt ürünleri, tahıllar, et-yumurta-kurubaklagil, sebze-meyvelerdir.

Bu yaş grubunda yaşanan bazı sıkıntılarda çiğneme ve yutma güçlükleri, gaz şikayetleri, sindirim sisteminde yaşanan rahatsızlıklar ve iştahsızlıktır. Bu durumlar kişiye özel değerlendirilmeli ve sıkıntı veren besinler beslenme programından çıkarılmalıdır.

MFB paketleri kişiye özel hizmet verdikleri için bu yaş grubununda özel ihtiyaçlarına cevap niteliğindedir. Rahatsızlık veren besinler kolaylıkla diyetten çıkartılıp, kişiyi rahatsız etmeyecek sağlıklı bir beslenme programı hazırlanabilmektedir. Ayrıca paketlerimiz kapıya teslim edildiğinden, yemek pişirme veya alışveriş yapmak gibi bu yaş grubunda zorlanılan bir takım eylemlere de gerek kalmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

Navigate