TİROİD VE BESLENME

Tiroid bezi,  boynun ön kısmında bulunan kelebek şeklinde küçük bir iç salgı bezidir. Vücutta enerji kullanımını düzenleyen hormonları üretmekle görevlidir ve kilo korunmasıyla doğrudan alakalı bir bezdir. Tiroid hormonları hücrelerde kullanılan oksijen miktarını, üretilen protein miktarını ayarlamakla birlikte, diğer hormonlara nasıl cevap verileceğinin belirler. Böylece tiroid bezi organların performansını etkileyen bir yapıdadır demek doğru olacaktır.
Tiroid bezinin olması gerektiği gibi çalışmadığı durumlarda tiroid sorunlarından bahsedilebilir. Eğer tiroid bezi az çalışıyorsa, yani normalin altında hormon üretimi varsa bunun adı hipotiroidizmdir. Eğer tiroid bezi fazla çalışıyorsa, normalin üzerinde hormon üretiyorsa bu durum hipertiroidizmdir.

Hipotiroidizm; hormanların değişen seviyesiyle birlikte metabolizma yavaşlaması görülmektedir. Bu sebepten dolayı kişinin kilo alması kolaylaşır, kilo kontrolü sağlaması ise zorlaşır. Tiroid hormonlarının yetersiz salınımıyla yakılması gereken enerjinin altında bir enerji yakılır. Enerjinin yakılamamasıyla birlikte kilo alımı kolaylaşır. Hipotiroid hastalarının günlük kalori miktarına dikkat etmeleri büyük önem taşımaktadır. Çünkü tiroid hastası olmadan önceki kaloriyi yakamayacaklarından mutlaka kalori kontrolü yapmaları gerekmektedir.

Tiroid bezinin az çalışmasının belirtileri;
–           Metabolizmanın yavaşlaması
–          Kilo alımının
–          Yorgunluk hissi,
–          Unutkanlık
–           Depresyon
–           Kabızlık
–           Uyuşukluk
–           Kuru cilt
–           Kas krampları görülebilir.
–          Vücutta tuz, su ve yağ tutulumu olabilmektedir.

Hipertiroidizm;Tiroid bezi hızlı çalışan kişilerde metabolizma hızlanacağı için kilo kaybı en çok görülen durumdur. Hipotiroidinin aksine bu kişilerde hızlı kilo kaybı görülürken, kilo alamama aşırı zayıflama gibi tablolarda görülebilir. Hipo ve hiper tiroidizm birbirine zıt iki hastalıktır ancak ikisininde ortak yanı kilo kontrolü sağlamakta ki zorluktur. gerginlik, artmış barsak hareketleri, terleme, uykusuzluk ve kas güçsüzlüğüdür.

Tiroid bezinin çok çalışmasının belirtileri;
–          Gerginlik
–           Artmış barsak hareketleri
–           Terleme
–          Uykusuzluk
–           Kas güçsüzlüğü

Hipertiroidizm hastalığından süphe etmek için; sebepsiz olan kilo kayıpları yani beslenmenizde ya da aktivite düzeyinizde hiçbir değişiklik yok iken ani kilo kaybı yaşamaya başladıysanız tiroid hormonlarınızı kontrol ettirmelisiniz.

Tiroid hastalıkları kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. Bunun sebebi kesin bilinmemekle beraber kadınlardaki diğer hormonlarla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Menapoza giren kadınlarda hipotiroid görülme sıklığı  daha yüksektir. Bunun değişen hormon seviyeleriyle alakalı olduğu düşünülmektedir.

Tiroid tedavi edilmezse;

–          Kalp hastalıkları
–          Felç,
–          Osteoporoz,
–          Kısırlık,
–          Düşükler
–          Gebelikle ilgili sorunlara yol açabilir.
Tiroid ile ilgili sorunlar için endokrinologla görüşülmelidir.

TİROİD HASTALIKLARINDA BESLENME ÖNERİLERİ

·         Protein, kalsiyum, magnezyum ve iyottan zengin bir beslenme tiroid fonksiyonlarını destekler.
·         B gurubu vitaminleri, A vitamini, C vitamini ve selenyumu çok yüksek dozlarda almak tiroid problemlerine yol açabilir. Bu yüzden kullanılan vitamin-mineral haplarının dozlarına dikkat edilmelidir.
·         Hipotiroidizm metabolizmanın yavaşlamasına yol açtığı için metabolizmayı hızlandıracak yaşam tarzı değişiklikleri yapılmalıdır. Düzenli egzersiz yapmak  kas kitlesini arttırır ve  metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Sık öğün yapmak, baharat kullanımının arttırılması, yeşil çay tüketimi ( tansiyon hastaları dikkat etmeli) ve protein içeriği yüksek  besinlerin tüketiminin arttırılması metabolizmayı hızlandırır.
·         Hipotiroidi durumunda kabızlık görülebileceği için posa içeriği yüksek besinler daha sık tüketilmelidir.
( sebzeler, meyveler, kurubaklagiller ve tam tahıllı ürünler gibi )
·         Tiroid ilaçlarıyla aynı öğünde demir ve mide ilaçları kullanılmamalıdır, ilacın emilimi etkilenmektedir.
·         Doktorunuz önermeden, sadece kilo verme amaçlı tiroid ilacı kullanılmamalıdır.

MFB Sağlıklı Yemek Sistemi; tiroid hastalarına özel beslenme programını diyetisyen kontrolünde hazırlamaktadır. Kişisel özellikleri dikkate alarak ve hastalığın seviyesine göre gerekli düzenlemeler diyetisyenler tarafından yapılarak menünüz size özel olarak planlanır. Hastalığınız ve kendiniz adına yemek sorunu yaşıyorsanız MFB’nin Medikal Paketini deneyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Navigate