Şubat ayı için sağlıklı öneriler

 
Yeni yıl geldi, bir ay geçti bile ve. Havalar soğudu, güneş hala yüzünü gösterse de bugün yarın kar yağacak gibi. Bu kış ayında canınız sıcak yiyecekler istiyor değil mi? Sıcak yaz aylarında yediğiniz soğuk zeytinyağlılar ve içtiğiniz buz gibi meyvelerden ziyade çorbalar, sıcak sulu tencere yemekleri ve çaylar gibi…
Balık, tavuk, dana, kuzu gibi proteinlerin ve havuç, patates, baklagiller gibi kompleks karbonhidrat içeren yiyeceklerin ısıtıcı etkisini olduğunu unutmayalım.
Araştırmalara göre, uzun sürede büyüyen sebze ve meyvelerin çabuk büyüyenlere göre daha çok ısıtıcı etki gösterdiği belirlenmiştir. İlginç değil mi…Yazın ağır diye çok fazla tüketemediğiniz yumurta ve fındık fıstığı da belirli miktarlarda yiyebilirsiniz.
Mevsiminde ve olabildiğince Marmara bölgesinde üretilmiş ürünleri tercih edin. Hem taze olurlar, hem de mevsimlik oldukları için hormon katkısı yoktur veya çok azdır…..
Şubat ayında çoban salatası yerine güzel bir havuç ve turp salatası veya lezzetli bir coleslaw daha sağlıklıdır. Pazarlara gidin ve ne kadar çok çeşit kış sebzesi ve meyvesi olduğuna şahit olun. Rengarenk pancarlar, balkabakları, mor lahanalar, havuçlar, turplar, yeşillikler, portakallar, ayvalar, narlar, greyfrutlar… hepsi sağlıklı, mevsimlik ve lezzetli. Tariflerinizi bu güzel malzemelerle pişirin.

Doğada öyle güzel işleyen bir sistem vardır ki şaşırmamak elde değil.   

Örneğin:kırmızı etli hayvanlar sonbaharda kış ayları için yağlanır ve semirirler. Kış ayları dana eti yemek için en uygun aylardır. Kuruyemişler de sonbaharda olgulaşmaya başlar ve kışın tüketilmeye hazır olurlar.

Bu kış ayında sık sık duyduğumuz şikayetler:
1.Üşüyorum ! 2. Hala açım ! 3. Kendimi yorgun ve halsiz hissediyorum ! 4. Çok yiyorum !

Çözüm 1: Üşüyorum !:Genellikle çay kahve ve sıcak çikolata gibi içeceklere yöneliriz. Bunlar yerine çorba, sıcak patates ve havuç püresi gibi yiyecekleri tercih edin. Baharatları da unutmayalım. Gerçek bir baharatlı yemek sizi terletebilir bile. Ayrıca vücudunuzu susuz bırakmayın, susuz kalmış bir vücut ısısını koruyamaz ve sıcaklık oynamaları meydana gelir. Ayrıca çok sayıda kafeinli içecek tüketmek de susuzluğa neden olarak üşümenize sebep olur.
Çözüm 2 : Hala açım !: Kompleks karbonhidratlar ve proteinler gibi daha kıvamlı yiyeceklerle beslenin. Bu besinler vücudunuzu iyi besler. Meyve suları, şeker ve beyaz unlar uzun süreli tokluk sağlamazlar, halbuki patates, kuruyemiş, baklagiller, proteinler ve sebzeler açlık duyunuza çözüm getirebilirler.
Çözüm 3. Kendimi yorgun ve halsiz hissediyorum !: Bu soğuk havada kapalı mekanlarda uzun süre hareketsiz kalıp fazla karbonhidrat tükettiğinizde bedeniniz yorgun ve halsiz hissetmeye başlar. Metabolizmanız yavaşlar ve sindirim sisteminiz iyi çalışmaz. Eğer böyle hissediyorsanız, karbonhidratı azaltın
Çözüm 4. Çok yiyorum !:Doğru yiyeceklerden yediğinize emin olun. Yeteri kadar protein alıyor musunuz?, lif alıyor musunuz? Yemekten sonra bir süre dinleniyor musunuz? Yeteri kadar yeşil yapraklı sebze yiyor musunuz? Yeteri kadar aktif enzim içeren çiğ sebze yiyor musunuz? Yeteri kadar işlenmemiş gıda tüketiyor musunuz? Yeteri kadar baklagil, kepekli pirinç, bulgur, arpa, tofu, kış meyveleri, soya sütü tüketiyor musunuz? Bütün bu soruların cevabı evet ise hem sağlıklı besleniyor, hem de çok yemenize gerek kalmıyor demektir.

 
Sonuç:Vücudunuzun verdiği sinyallere kulak verin ve onun her mevsimde farklı ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bu ihtiyaçları karşıladığınızda hem sağlıklı beslenmiş olur, hem de kilo probleminize çözüm getirmiş olursunuz.
 
  

Bir Cevap Yazın

Navigate