SADECE SIVI İLE BESLENMEK VE KİLO KAYBI

SIVI İLE BESLENMEK KİLO KAYBINDA ETKİLİ Mİ?

Günümüzde yaygınlaşmakta olan ve denenme oranının ciddi oranda arttığı bir beslenme şekli olarak sıvı beslenme gündem de yerini almış durumda. Özellikle sosyal medyanın, tanı

uml;rünleri kilo vermek için doğru yöntem olarak kullanmalı mıyız?
Sıvı kaloriler lif içermedikleri için  çiğnenerek elde edilen kaloriler gibi mideyi doldurmamaktadır. Ve bununla birlikte oluşan açlık hissini aynı derece tatmin etmemektedir.
Sıvı beslenme şeklinde anlık olarak yüksek oranda şişlik ya da tokluk hissedilebilir ancak çiğneme fonksiyonu beyinin doyma bölgesiyle yakında ilişki halindedir. Çiğnedikçe tok hissetme oranı tetiklenmekte ve tokluk sağlamak biyokimyasal açıdan da desteklenmektedir.
Sıvı tüketerek beslenme şekli oluşturmak uzun süre dayanılabilecek bir durum değilken aynı zamanda vücut fonksiyonları ve sağlığı açısından da uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir.
Popüler olan sebze meyvelerini hiç mi tüketmemeliyiz? Tabi ki hayır. Bu ürünleri kendimize özelleşmiş ve bilinçli bir şekilde tüketebiliriz. Bu tarz sıvı beslenme programları kısa dönemli olarak ( max 1 gün boyunca)   ya da ara öğünlerde bu ürünleri tüketmek şeklinde uygulanabilir.
Kişisel farklılıklar ve özel durumlar asla unutulmamalı! Bir kişi sıvı programını çok rahat bir şekilde devam ettirirken bazı kişiler ikinci gün bile dayanamayabilirler. Çünkü tokluk hissi maalesef bu programlarda iyi sağlanamamaktadır.
Vücudunuzu arındırmak ve sindirim sistemini dinlendirmek isterseniz bilinçli bir şekilde planlanmış bir programla yani fiziksel özellikleriniz, fiziksel aktiviteniz, kilonuz, yaşınız ve sağlık durumunuz dikkate alınarak size özel olarak planlanmış sıvı bir programı 1 ile 7 gün gibi kısa bir süreçte uygulayabilirsiniz.
Sıvı beslenme bir yaşam şekli değildir. Sıvı ile beslenmeyi bir beslenme tarzı haline getirmemelisiniz. Besinleri muhakkak çiğnemeyi tercih edin. Beslenmek için zaman harcayın ve tokluk hormonunu harekete geçirin.
Sıvı içecekleri sadece popülaritesi artmış sebze meyve suları olarak düşünememek gerekir. Özellikle genç kuşak aromalı kahveleri oldukça fazla tercih ediyor. Bu durum da sıvı ile alınan kalorinin daha da önem kazanmasına sebep olmaktadır. Çünkü kahve aromaları yüksek kaloriye ve enerji içeriğine sahiptir. Örnek verecek olursa 1 bardak tam yağlı sütle yapılmış ve krema eklenmiş mocha yaklaşık 300-400 kalori kadardır ve bu kalori yaklaşık olarak 1 öğünlük yemeğe denk gelmektedir.

Açlık tokluk olarak durumu değerlendirmek gerekirse 400 kalori içeren yemeğin verdiği tokluğu hiçbir şekilde sağlayamamaktadır. Çünkü dişlerimiz hareket etmedi ve kolayca içtiniz. Bu yüzden genç kuşağın bu konuda bilinçlendirilmesi büyük önem arz etmektedir. Ve özellikle hareketsiz gençler için daha büyük risk oluşmaktadır.
Karbonhidratları da sağlık kuralları çerçevesinde muhakkak çiğnenerek tüketmeyi tercih edin. Meyveyi posasıyla birlikte yemek- çiğnemek varken suyunu içmeyi tercih etmeyin. Bu kısa sürede acıkmanıza , gereğinden fazla şeker tüketmenize ve  yeterli lif alamamanıza neden olacaktır.

Sıvı beslenmek ve kilo vermek?
Sıvı beslenerek kilo vermeniz tabiki mümkün ama bu verdiğiniz kilolar sağlıklı ve kalıcı olur mu?  Sıvı beslenerek kilo kaybı sağlayabilirsiniz ancak bu ileride ki yaşantınız da ve vücudunuzda kalıcı etkiler bırakabilir. Vücut fonksiyonları besin alımıyla doğrudan ilişkilidir ve doğru besin alımı hayat standardı ve ileri yaşlarda ki genel sağlık durumu açısından büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden kilo vermek adına sağlıksız, uzun süreli, yetersiz vitamin mineral, lif, protein, yağ ve karbonhidrat içeren sıvı uygulamalardan kaçınmalısınız. Kısa süreli uygulamaları bilinçli ve profesyonel şekilde uzman desteği ve kontrolüyle yapabilir ancak bunu bir beslenme şekli haline getirmemelisiniz.
Kilo vermek istiyorsanız bunu sağlık kuralları çerçevesinde uzman tarafından belirlenmiş yeterli ve dengeli beslenme programıyla yapmanız en doğru seçim olacaktır.

Sıvı beslenme ile yağ kaybı sağlanır mı?
Evet, sıvı ile beslenerek yağ kitlesinden kayıp sağlayabilirsiniz. Ancak bu sağlıklı bir yöntem olmayacaktır. Sıvı beslenmeyi beslenme şekliniz yaptıysanız yeterli lif, protein ve besin öğesi alamayacağınız için özellikle kas kitlesinden kayıplara uğrayabilirsiniz. Kısa süreli ve bilinçli yapılan sıvı diyetleri dışında yapılan bütün uygulamalarda maalesef  bu tablonun görülme olasılığı yüksektir. Sıvı diyeti yağdan kayıp sağlamak amacıyla yapmayın. Bu size ve metabolizmanıza zarar verebilir. Sağlıklı ve uzman tarafından belirlenmiş bir beslenme programıyla kontrol atında kilo ve yağ kaybetmek en bilinçli yol olacaktır.

MFB Sağlıklı Yemek Sisteminde; kişiye özel sağlıklı beslenme programı Beslenme ve Diyet uzmanı tarafından belirlenir. Arınmak ve organlarınızı temizlemek,dinlendirmek adına bir program arıyorsanız MFB’nin detoks paketinden faydalanabilirsiniz. MFB detoks paketin ağırlıklı olarak bitkisel proteinleri  ve bol lifli gıdaları içerir. Hayvansal gıdalar ( balık hariç) ve hayvansal süt ürünleri  1 hafta boyunca hiç tüketilmez ve sıvı içecekler ve sebze meyve suları bulunmaktla birlikte  bunlar Sadece ara öğün olarak sunulmaktadır. Ara öğün seçenekleri arasında bulunan bu detoks içecekler vitamin mineral açısından zengin olmakla birlikte sindirim sistemini rahatlatma özelliğine sahiptir.

Bir Cevap Yazın

Navigate