PREBİYOTİK VE PROBİYOTİK NEDİR?

PROBİYOTİKLER

Probiyotikler gerçek bakterilerdir. Sindirim sistemimizde 500’den fazla farklı bakteri türü bulunur. Bakteriler bağırsak yüzeyini sağlıklı tutmaya ve yiyecekleri sindirmeye yardımcı olur.

Her ne kadar vücudumuzdaki bakterilerin kötü bir şey olduğunu düşünsek de, düzgün bir işleyiş sağlamak için vücudumuzda iyi bakterilere ihtiyacımız vardır. Probiyotikler de bu iyi olan bakterilerdendir.. Bu yararlı bakteri dengesini;  antibiyotik kullanımı, enfeksiyon, inflamasyon yada hastalık gibi durumlar bozabilir ve sindirim sistemi bozuklukları meydana gelir.

Probiyotikler bakteri havuzunun dengesinin korunmasına yardımcı olur ve  zarar verici bakterileri kovarak hastalıklarla savaşır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca antibiyotiklerin kötü etkilerini de yok eder.

Probiyotikler zararlı canlıların bağırsak duvarlarına tutunmasını engelleyerek sağlığımız üzerinde olumlu etkiler gösterirler.

Antibiyotikler, zarar verici bakterileri öldürerek enfeksiyondan kurtarır. Fakat aynı zamanda yararlı bakterilerinde ölümüne sebep olurlar. Bu da antibiyotik alımından kaynaklanan ishal ve maya enfeksiyonunu tetikler. Probiyotik almak bu riski düşürmeye yardımcı olur. Probiyotikler aynı zamanda laktoz intoleransının semptomlarını da hafifletir, huzursuz bağırsak sendromunun etkilerinin azalmasına yardımcı olur, idrar yolları enfeksiyonlarından korur ve ülser tedavisinde de kullanılabilir.

Probiyotikler Nerede Bulunurlar?

Yoğurt, kefir, süt asidi, süt yağı, ekşi krema ve eski peynirlerde bulunur. Bir yiyeceğin probiyotik içerip içermediğini anlamak için paketin üzerinde yazan ‘’Canlı ve Aktif kültürler’’ yazısına dikkat etmelisiniz.

PREBİYOTİKLER

Prebiotikler, bağırsaktaki bazı mikroorganizmaların çoğalmasını artıran ve/veya aktivitesini uyaran, insan sağlığını olumlu yönde olumlu yönde etkileyen maddelere (besinsel lifler gibi) prebiyotik denir.

Prebiyotikler;  Kalın bağırsak bakterilerinin (mikroplar (mikroplarının) sayısını, hareketlerini düzene sokan ve probiyotiklerin etkisini artıran, sindirilmemiş, suda çözünebilen karbonhidratlardır. (lifler ).

Prebiyotikler, probiyotikler için servis edilen yiyeceklerdeki sindirilmeyen besinlerdir. Prebiyotikler incebağırsakta hiç sindirilmeden kalın bağırsağa geçen yiyeceklerdir.

Prebiyotikler demir ve kalsiyum gibi mineral emilimini geliştirirler. Sindirim yolundaki kanser yaralarının büyümesini engeller, kolesterolü düşürür ve bağışıklık sistemi fonksiyonlarını artırmaya yardımcı olurlar.

Prebiyotiklerin Nerede Bulunurlar?

En iyi kaynakları; asparagus, muz, soğan, sarımsak, pırasa, kepekli buğdaylar, yulaf, keten ve arpadır. Prebiyotikler makarna, tahıl barları, yoğurt ve lor peynirine de eklenebilir. Prebiyotikler, doğal ürünlerde bulunduğu gibi dışarıdan eklenerek, yapay olarak da hazırlanabilmektedir. Eczaneler de doktor tavsiyenizle birlikte uygun ürünler de bulabilirsiniz.

Prebiyotik Besinlerin Faydaları Nelerdir?

• Bağırsak sisteminin düzenli çalışmasına ve kabızlık sorununun giderilmesine yardımcı olabilirler.
• Kabızlık nedeni ile görülen ağız kokusu sorununun daha az görülmesinde etkide bulunurlar.
• İnce ve kalın bağırsaklardaki kötü ve zararlı bakterilerin yerine geçerek, onları kontrol altına alabilir ve sindirim fonksiyonlarını olumlu yönde etkileyebilirler.
• Protein sindirimini kolaylaştırabilirler.
• Vücut direncinin artmasına katkıda bulunurlar.

MFB Sağlıklı Yemek Sistemi probiyoktiklerin doğal dengesi korumaya yönelik beslenme programlarıyla sağlıklı zayıflama / kilo aldırma sağlarken, düzenli prebiyotik içeren beslenme planıyla da sağlıklı bağırsak yapınızı korumaya yardımcı olur. Süt ürünlerinin yeterli ve dengeli olarak diyette verilmesi, bağırsak yapısını bozacak hiçbir katkı maddesinin bulunmadığı programlar ile sağlıklı bir yaşam sürmek için MFB nin size özel paketlerini deneyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Navigate