ÖDEM VE ÖDEMDEN KURTULMANIN YOLLARI

Tam zayıflamaya başladığınız dönemde vücudunuzdaki sıvı miktarı artar ve aslında kilo verirken veremediğinizi zanneder, motivasyon düşüklüğü yaşayabilirsiniz. Diyeti bırakmanın en yaygın nedenleri arasında da motivasyon düşüklüğü vardır. 
 
En belirgin özellikleri el ve ayaklarda olur, yüzükleriniz olmuyor, ayakkabılarınız sıkıyor ise ödeminiz var demektir. Bunun dışında yağ-kas oranı ölçen tartılar da size ödeminiz olup olmadığını gösterebilmektedir.
 
Ödem nasıl atılır?
 
            Vücudunuzun ödem tuttuğunu düşünüyorsanız bundan arınmanın çok kolay ve doğal yolları mevcuttur;
 
·      Bol su tüketin; bilinen aksine su tüketimi vücuttaki su oranını arttırmaz aksine ödemin sökülmesine yardımcı olur. Eğer ödeminiz var ise günde 3 litre su tüketmeye özen göstermelisiniz.
·      Tuz tüketimini azaltın; tuzun fazla alınması vücuttaki suyun tutulmasına neden olur. Tuz tüketimini azaltarak bunu önleyebilirsiniz.
·      Light yoğurt (özellikle probiyotik özellikleri olanları) tüketin; her sabah kahvaltıda 1 kase light yoğurt tüketerek vücudunuzdaki ödemi azaltabilirsiniz.
·      Nar, kivi ve ananas tüketin; bu 2 meyve en kuvvetli ödem söktürücülerdendir. Ödem olduğunu düşündüğünüz dönemlerde ara öğünlerde bu meyvelerden tercih edebilirsiniz.
·      Maydanoz ve maydanoz suyu tüketin; yine kuvvetli bir ödem söktürücü olan maydanoza diyetinizde yer verin. Sabah yoğurdunuza doğrayabilir, kaynatıp suyunu içebilirsiniz.
·      Enginar tüketin; sebzelerden en güçlü ödem söktürücü özelliğine sahip olan enginardır. Enginarı zeytinyağlı olarak tüketebilir, salatalarınıza ekleyebilir veya çorbasını yapabilirsiniz.
·      Ödem söktürücü çaylar için; kiraz sapı, mısır püskülü ve tarçın ödem söktürmeye yardımcıdır. Bunlardan bir veya birkaçını demleyip gün içerisinde 2-3 fincanı geçmeyecek şekilde demleyebilirsiniz
·      Egzersiz yapın; çok ağır olmayan ama metabolizmanızı harekete geçirecek (pilates ve yoga gibi) egzersizler yapabilirsiniz.
·      Uzun süre aynı pozisyonda kalmayın; özellikle oturarak çalışıyorsanız yerinizden kalkıp birkaç tur atabilirsiniz.
·      Ayaklarınızı yükseltin; gün içerisinde ve akşamları ayaklarınızı yüksek bir yere koyarak oturabilirsiniz.
·      Ayaklarınızı tuzlu suda bekletin; akşamları ayaklarınızı tuzlu suda bekleterek ödemi azaltabilirsiniz.
·      Bunlardan kaçının; alkol, sigara, fazla çay ve kahve, meyankökü, kola gibi asitli içecekler ve tatlı yiyecekler ödemi arttırabilir diyet yaparken bunlardan olabildiğince uzak durmalısınız.

Bir Cevap Yazın

Navigate