Ocak ayı için sağlıklı öneriler

Kış aylarında soğuğun artışı ve kapalı mekânlarda kalma nedeniyle fiziksel aktiviteler azalır, bu dönemde çoğumuz evde kalıp tembellik yapmayı tercih ederiz, hâlbuki spor sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır, metabolizmanızı hızlandırmak için kullanacağınız en iyi yoldur. Vücudunuzun kas oranını arttırdıkça, kilo vermeniz hızlanır. Protein tüketimi kas yapmanıza yardımcı olur. Derisiz tavuk, hindi, balık, yağsız kırmızı et, yağsız süt ve süt ürünleri, kuruyemiş, bakliyatlar ve soya gibi protein kaynaklarından yemenizi tavsiye ederiz.

Kış ayları havaların soğuk olduğu, güneşin parlamadığı bir mevsim olduğundan kendimizi hafif depresif hissedip zaman zaman yemeği kendimizi rahatlatmak için kullanabiliriz. Kremalı çorbalar, patates kızartması, beyaz ekmek, kakaolu süt, çikolata ilk aklımıza gelen yiyecekler olabilir. Haydi bir gayret gösterelim ve bu yiyeceklerin yerine örneğin güzel bir sebze çorbasını, haşlama taze patatesi, 2 kare %80 kakao bitter çikolatayı, tam buğday ekmeğini, light sütle yapılmış kakaolu sütü deneyelim.

Ayrıca kışın kapalı, kalın, bol giyeceklerin kilolarınızı örtüyor olması da bir dezavantajdır. Bu nedenle, kışın fark etmeden hızlı bir şekilde kilo almamak için giyim tarzımıza dikkat etmeliyiz.

Kış mevsimini sağlıklı geçirmek için bağışıklık sistemini biraz daha güçlendirmek gerekmektedir. Güçlü bir savunma mekanizmasının temelinde ise yeterli ve dengeli beslenme yer almaktadır. Antioksidanlar, hücrelerdeki oksitlenmeyi önleyen maddeler olarak nitelendirilirler. Bunu vücuttaki bazı enzimleri artırıp, savunma mekanizmasını daha da güçlendirerek gerçekleştirmektedirler. Böylelikle vücut direnci artmakta, enfeksiyonlara yakalanma riski azalmakta, eğer hastalık oluşmuşsa daha kısa sürede atlatılmaktadır.  Dünya Sağlık Örgütü bu dönemde vücut direncindeki azalmaya dikkat çekerek antioksidan etkiye sahip olduklarından A, C, E vitaminlerin, selenyum, çinko, magnezyum gibi minerallerin, omega -3 ve omega -9 yağ asitlerinin alımını artırmayı önermektedir.  Tabi bu öğelerin besinlerden doğal olarak alınması gerekmektedir.

Fiziksel aktiviteler azalmasıyla kışın kabızlık sorunu kendini göstermektedir. Bu nedenle kış mevsiminin vazgeçilmez yiyeceklerinden kuru baklagillerin, tam tahılların (esmer ekmek, bulgur, kepekli makarna / pirinç / erişte / un) ve özellikle C vitamininden zengin sebze ve meyvelerin tüketimine ağırlık verilmelidir. Günde 8 -10 bardak su içilmesi de kabızlığı önlemeye yardımcı olacaktır.

Kışın güneş yüzünü daha az gösterdiğinden, D vitamini gereksimini karşılamakta sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu nedenle havanın güneşli olduğu günlerde 20 dakika kadar güneş ışığından direkt olarak yararlanmaya ve haftada 2 – 3 kere balık yenilmesine özen gösterilmelidir.

Çay, kahve, gazlı içecekler diüretik etkiler gösterdiklerinden vücuttaki su dengesi üzerine olumsuz etkiler yaratırlar. O nedenle suyun yerini tutmazlar. Su vücuttan toksinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur.

Kuşburnu, ıhlamur, adaçayı, zencefil, rezene, nar, ekinezya, kekik otu gibi bitki çaylarının da yaygın görünen kış hastalıklarına karşı olumlu etkileri bulunmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

Navigate