Nisan Ayı

                           Nisan ayı, doğayla birlikte sizi de yenilemeye geliyor. Artık karanlık ve soğuk havaların etkisinden kurtulun ve güneşli ve sıcak havalara geçerken, cıvıldayan kuşlar, uçuşan böcekler, açan çiçekler ve ağaçlarla beraber yeni mevsime uyum sağlamaya çalışan bedeninize destek olun.

Peki, nasıl destek olacağız? Bu işin formülü doğru beslenmek, egzersiz yapmak ve iyi hissetmekten geçiyor. Sabah yataktan kalkarken zorlanıyor, gün içinde bitkin hissediyorsanız, biyolojik saatinizi yeniden kurmanıza yardımcı olmak için önerilerimiz var. Fazla kilolar ve depresyonla vedalaşabilir, bağışıklığınızı güçlendirip enerji kazanabilirsiniz.

                                                          Baharda nasıl beslenmeli?

B ve C vitaminleri, folik asit, magnezyum, demir, potasyum ve çinkodan zengin gıdalar (ıspanak, mısır, muz, kayısı, çilek, kepekli un, kepekli pirinç, yulaf, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri, üzüm, badem, fındık) bol tüketilmeli. Yorgunluğa iyi gelen, enerji veren ve size bu dönemi atlatmakta yardımcı olan Ginseng ve Gingko biloba çayları da eklenmelidir.

                                                               Baharda ne oluyor?

Kışın ayının soğuk günlerinden sonra havalarında ısınmaya başlamasıyla birçok kişide halsizlik, yorgunluk, eklem ağrıları, uyku isteği, mutsuzluk, konsantrasyon bozukluğu, aşırı sinirlilik, stres gibi ortak şikayetler gözlenebilir. Beslenme şekliniz mevsim değişiminin bünyenize getirdiği sıkıntıları hafifletebilir ya da daha da artmasına neden olabilir. Depresyon ve isteksizliğin temel nedeni, vücudunuzdaki enerji düşüklüğünden kaynaklanmaktadır. Bu durumda yapılması gereken, enerji verecek besinleri tüketmek yani mevsim sebze ve meyvelerinden tüketmek, vücudunuzun ihtiyacı olan değişimlere ayak uydurmanıza yardımcı olur.                                                                    
 
 Baharda hormonların çalışmasında da düzensizlik görülebilir. Hem hormonlar, hem de hava değişimi vücutta su tutulmasına neden olabilir. Ödem de yorgunluk nedenlerinde biridir, bu nedenle yemeklerinizi az tuzlu tüketmeye çalışın. Uyku problemi yaşamamak için yatmadan önce ılık bir duş alın, papatya, rezene gibi bir bitki çayı içip her akşam aynı saatlerde yatmaya özen gösterin. Nisan ayı, artık dışarıda vakit geçirmeyi özlediğimiz bir aydır. Ilık  havanın keyfini çıkarırken aileniz veya arkadaşlarınızla daha hareketli ve sağlıklı aktiviteler yapmaya başlamanın da zamanıdır.
 
 
 
Fiziksel aktiviteler kişiyi hem rahatlatır hem de metabolizmayı hızlandırır ve bahar yorgunluğunun giderilmesinde etkilidir. Uzun yürüyüşler yaparak kalp sağlığınıza ve ruhsal sağlığınıza
katkı sağlayın (egzersiz zihninizi boşaltmanın harika bir yoludur). Ayrıca dışarıda piknik yapın ve taze bahar meyve ve sebzeleri ve sağlıklı, yağsız etlerle hazırlanan mangal partilerine olan özleminizi giderin. Nisan ayı, baharı hissetmeye başladığımız bir aydır. Üzerimizdeki ağırlıklardan kurtulup, tekrar dışarıya çıkarak bu özlem duyduğumuz güneşli ve ılık günlerin keyfini çıkaralım. 
 

Bir Cevap Yazın

Navigate