MFBden Baharda Ne Yiyelim?

                Türkiye’de birçok meyve ve sebzeyi her mevsim bulabilmekteyiz fakat bir çoğu yurt   dışından gelmekte veya suni gübre & ışıkla seralarda üretilmektedir. Bir çoğumuz her mevsim  her meyve ve sebzeyi bulamadığımız günleri hatırlamaz. Bu ilkbaharda siz de sadece mevsimlik yerel sebze ve meyvelerle beslenin ve aradaki farkı görün.
 

    
              MFB bu sezon, mevsimlik taze ürünlerle beslendiğinizde vücudunuzun ihtiyacı olan bütün besinleri alacağına inanmakta. 
                                                    
                                                                 İLKBAHAR İPUÇLARI 

                    Yerli üretilen yiyecekler genellikle daha ucuz olur ve daha yüksek besin değeri içerir çünkü daha tazedirler- yine de besin değerleri için dikkatli bir şekilde hazırlamalı ve pişirmelisiniz (Sebzeleri fazla pişirmeyin). Bu yiyeceklerin bazı ithal ve sezon dışı ürünlerde olduğu gibi görüntüleri ve dayanıklılıkları önemli değil, sağlıklı ve lezzetli olmaları ön plandadır.
Marketinizde yerel meyve ve sebzelerin en iyisini bulabilirsiniz. Şehrimizdeki bir çok semt pazarınızda ise çeşitli taze ve yerel ürüne ulaşabilmeniz mümkün. Marketinizde satılan mevsimlik ürünlerin nerede üretildiklerini kontrol edin.

Peki ya meyveler?Meyvelerin bazıları ithal edilmektedir, örneğin ananas, muz… Bu ürünler ülkemize gemi yolu ile gelir (uçak pahalı olduğu için). Bu meyveler erken toplanır ve yolda olgunlaştırılır, bu yüzden ne kadar taze olduklarını, ne kadar zamandır seyahat ettiklerini bilemeyiz. Ülkemizde de artık bir çok çeşit tropikal meyve üretilmektedir, meyveleri alırken üretim yerini ve fiyatını kontrol edin, fiyatı düşükse genelde mevsimlik bir meyvedir. 

Bazı lezzetli öneriler:

*Havuç, zencefil ve kimyon çorbası: (0.0Bodypuan)
500g havuç doğrayın ve 1 büyük doğranmış soğanla, 2 diş sarımsakla ½ tatlı kaşığı kimyonla beraber bir tencereye alın. 1 litre sebze suyu ekleyin, sebzeler yumuşayana kadar pişirin ve 1 tatlı kaşığı rende taze zencefil ilave edin. Blenderdan geçirip servis yapın.  (4 kişilik)
*Ispanak ve patates çorbası: (5.0Bodypuan)                                                                                   
100g yıkanmış ıspanak ve 50g rokayı bir tencereye alın. 1 orta boy soğan, 1 diş sarımsak ve 1 orta boy doğranmış patatesi ilave edin. 1 litre sebze suyu ekleyin. Pişince blenderdan geçirin ve 100g light labne peyniri katın ve tekrar ısıtın. (4 kişilik)

Salatalar:                                                                                         

*Rende kereviz, rende havuç, ince doğranmış lahanayı 200g light yoğurdu sos olarak karıştırın. İsterseniz kuru üzüm ve turp da katabilirsiniz.
 Ispanak ve roka çok faydalıdır. Derisi çıkmış portakal dilimleri ve biraz kavrulmuş dolmalık fıstıkla çok lezzetli olur. Sos olarak kuru otlar kattığınız pirinç sirkesi ilave edin.(1 porsiyon 1.0 Bodypuan) 
*Doğranmış elma ve dilimlenmiş kereviz ve light yoğurt karışımı serinletici bir salata tarifidir. Daha fazla demir için bu salatayı ıspanak ve roka  yatağında servis yapın. (1 porsiyon 1.0 Bodypuan)

Ana yemekler:

*Kuzu biftekleri, limon kabuğu rendesi ve taze biberiyeyle ovarak  ızgarada pişirin. Sebze suyunda pişmiş kuskusla beraber nefis olur. 
*Bütün bir ördek pişirmeden önce şişle birkaç yerinden delin ve üzerine kaynar su dökün. Bunu 2-3 kere daha tekrarlayın. Bir ızgara telinin üzerinde pişirerek yağının akmasını sağlayın. 180°C/ fanlı fırın 160°C derecede gayet yavaş-2 saatte pişirin. Dilimleyip derisiz olarak taze sebzelerle servis yapın. Ördek yukarıdaki ıspanak, roka ve portakal salatasıyla da çok yakışır. Ördeğin göğüs etini parçalara ayırıp (derisiz) salatanın üzerine koyup yiyebilirsiniz.
 *Fileto somonun herbir yüzünü 3-4 dakika ızgara edin. Limon dilimleri ile patates ve kereviz püresi üzerinde servis yapın. Somonu kurutmamak için fazla pişirmeyin.
*Levreği folyonunu içinde domates, limon dilimleri ve biberiye ile pişirin. 15-20 dakika 180°C /fanlı fırın 160°C derecede pişirin. Çatal ile pişip pişmediğini kontrol edin. 

Sebze yemekleri:

*Havucu birkaç kimyon tohumu, biraz rende zencefil ve portakal suyuyla fırınlayın. Kuzu etinin yanında çok lezzetli olur.
*Lahanayı, kerevizi, brokoliyi, soğanı, havucu, pırasayı ve taze fasulyeyi soteleyin. Lezzetli bir bahar kutlaması yapın.
*Buharlanmış brokoliyi, üzerine rende muskat ekip limon suyu sıkarak yiyin.
*Kuşkonmazın sezonu çok kısadır, nisan ortasından haziran ortasına kadar. Tazeliğinin ve nefis tadının keyfini çıkarın. Sık sık pişirin. Özel bir yemekte ızgara somonun yanına çok yakışacaktır.

Pratik Tatlılar:

*Pişmiş meyvenin verdiği tadı hiçbir zaman küçümsemeyin. Dilimlenmiş elmayı az suda limon kabuklarıyla pişirmeyi denediniz mi? İsteseniz biraz tatlandırıcı da katabilirsiniz. Yağsız yoğurtla servis yapın. Aynı tarifi armutla da deneyin, limon kabuğu yerine portakal kabuğu koyun. 

 

Bir Cevap Yazın

Navigate