MFB Yaz Geldi

Güneş parlıyor, havalar ısınıyor . Artık kat kat giysilerimizi çıkartmanın zamanı geldi . Aynı zamanda incelmenin de zamanı geldi. Sıkıcı bir diyet yapmaktansa mevsimin getirdiği harika yiyeceklerin keyfini çıkartmaya ne dersiniz ? Hem zayıflayacak , hem de sağlığınız için yararlı bir şey yapmış olacaksınız .
Yazın daha hafif yemek doğal bir eğilimdir. Canınız o sıcakta ağır yiyecekler yemek istemez . Bol meyve , sebze ve az yağlı süt ürünleri tüketirseniz lif oranı ve  de kalsiyum açısından yüksek , düşük kalorili , besleyici  doğal besinler tüketmiş olursunuz.
Lif , doygunluk hissine neden olduğundan kilo kontrolüne yardımcı olur . Sık sık yenilen lifli yiyecekler bir an tok hissettirip , hemen sonra tekrar açlık hissedip yiyecek  arama hissini önler. Aynı zamanda şekerin kana karışmasını engelleyerek sindirilmesinin yavaşlamasına yardımcı olur.
Sebzeler ve meyveler antioksidan ve yaşlanmayı yavaşlatan , kanseri önleyen , kan basıncını düzenleyen ve kalbi sağlıklı tutan fitobesinler (sağlığı koruyan) içerir. Ve neredeyse hepsi düşük kalorilidirler.

Yaz yiyecekleriyle zayıflamaya hazır mısınız ?

Diyetinize Bunlarla Başlayın :
 
A & C Vitamini ve Likopen için Domates ve Biber ;

Beslenmenin bu yapıtaşları sebze olarak tanınsalar da aslında sebze familyasının üyeleridir. Domates ve her renk biber yüksek oranda A ve C vitamini içerirler. Örneğin orta boy bir domatesde karbonhidrat çok azdır, sadece 35 kaloridir fakat günlük C vitamini gereksiniminizin % 40 nı, A vitamininin ise % 20 sini sağlar. Domatesin başka yararları da vardır. Yüksek oranda likopen içeren domates ve yan ürünleri bol miktarda tüketildiğinde prostat ve sindirim yolu kanserlerinin riskini azaltmaktadır.

Biber  bağışıklık sistemini güçlendirir ve serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarlarını önler . Biberde fazla miktarda C vitamini bulunur , hatta domatesten daha da fazla bulunur . 150 gr.  biberde günlük C vitamini gereksiniminizin % 230 bulunmaktadır. Biber atıştırmak için harika bir seçenektir .

Diğer sebzeleri de unutmayalım : Kuşkonmaz , kabak , patlıcan , taze fasulye

 

Bir Cevap Yazın

Navigate