MFB Haziran Haftası

 

Havalar ısınmaya başladığında, beslenme ile ilgili davranışlarınızı birazcık değiştirmeniz gerekiyor. Tabii ki temel kurallar değişmemeli ,dengeli beslenmek, kalori alımınıza dikkat etmek, spor yapmak gibi ana kurallarınızı hiçbir zaman unutmamalısınız. Fakat bu ay dikkat etmeniz gereken önemli noktalar var:
 
Su İçmek,sıcak havalarda su çok önemli. Su, vücut fonksiyonlarınızın daha iyi yerine getirilmesini sağlayarak enerji seviyenizi arttırır.
 
Kafeini Azaltarak, vücudunuzdan su atılmasını önleyebilirsiniz. Kahve ve kola yerine bitki çaylarını ve yağsız sütü diyetinize ekleyin.
 
Salatalara Dikkat,yazın daha fazla salata yeme eğilimi gösteririz. Çünkü hazırlaması kolaydır, sıcak havada mutfakta zaman geçirmeniz gerekmez, çok sağlıklıdır. Fakat soslara dikkat! Limon / sirke bazlı bir sos ve birçok lezzetli malzeme kullanarak salatalarınızı zenginleştirin.
 
Mangalınıza Sebze Ekleyin,sağlıklı etler, tavuk ve balığın yanı sıra mangalda sebze pişirerek daha sağlıklı beslenin. Sebze şişleri hazırlayın ve sadece protein değil, bol sebze yemek için fırsat yakalayın.
 
Yaz Geldi, Meyveler ve Sebzeler Renklendi, Çeşitlendi, artık konserveleri, donmuş ürünleri, turşuları bırakın, pazara çıkın taze taze bol lifli mevsimlik ürünler alın, pişirin, salatalar yapın. Güzel yaz meyvelerinin keyfini çıkarın.  
                                                      
Şekerli Dondurma Yerine Meyveli Smoothieler Yiyin,sıcak günlerde daha sağlıklı bir şekilde serinlemeyi deneyin. Light sütü, yoğurdu ve taze meyveleri blenderdan geçirip soğutun.
 
Yediklerinizin Taze Olduğundan Emin Olun,yaz aylarında havalar ısındıkça yiyecekler daha çabuk bozulur. Özellikle et, tavuk ve balığa dikkat edin. Buzdolabınızda veya derin dondurucunuzda saklayın, çözme kurallarına özen gösterin.

Sıcak Havada Spora Dikkat!Güneş ışınlarının etkili olduğu öğle saatlerinde dışarıda spor yapmayın. Sporu ve dinlenmeyi yaz aylarında dengeleyerek aşırı yorulmayı ve su kaybetmeyi önleyin.
 
Tatillerde ve Davetlerde Dikkatli Beslenin.Sağlıklı atıştırmalar yaparak ana öğünlerde fazla yememeyi ilke edinin. Lezzetli yemeklerin albenisine kendinizi kaptırmayın. Davetlere gitmeden önce evde düşük bodypuanlı bir şeyler atıştırarak kontrolü elinize alın.

Sağlıklı ve neşeli bir Haziran ayı geçirmeniz dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Navigate