MFB den dışarıda yemek yeme için sağlıklı öneriler

Kilonuzu korumak için, uzun vadede dışarıda yemek yemeği öğrenmek zorundasınız. Hiç yemeğe çıkmamak veya “her restorana gittiğimde sadece bir salata yerim” düşüncesini yine uzun vadede uygulamak biraz zor. Bunun yerine, dışarıya çıkmadan önce planlayıp, programınızı bozmadan, akıllı seçimler yaparak ve en önemlisi de zevk alarak yemeği öğrenmeyi deneyin.
 
Çıkmadan önce planlayın
 
*Dışarıda yemek yiyeceğiniz zaman aynen evde yiyecekmişsiniz gibi davranın. Ne yediğinizi bilin, bodypuanlarınızı hesaplayın, doyurucu yiyeceklerden seçin ve amacınızın sağlıklı beslenme olduğunu asla unutmayın.
 
*Arkadaşlarınızla çıkıyorsanız ve o gün canınızın çektiği bir şey yiyecekseniz, önceden planlayarak birkaç ekstra bodypuan biriktirin.
 
*O yemekte ne yiyeceğinize, kaç bodypuan ayırdığınıza ve bu bodypuanları nasıl kullanacağınıza önceden karar verin.
 
*Beyninizi başarılı bir öğün yemeye hazırlayın. Birçok insan dışarıda yemek yemenin zorluğunun menüdeki seçenekler kadar insanın beyninde olduğunu söyler. Sadece “bu sefer farklı davranacağım” kararı almak yeterli olmayacaktır. Ekmek sepetini masanın diğer ucuna koymak veya lokmalar arasında çatalınızı bırakmak gibi yardımcı olacak davranışları düşünün ve pratikte de uygulayın.

  
Restorana gittiğinizde aklınızı kullanın
 
*Önceden yaptığınız planla güçlü bir şekilde restorana giriyor ve menüdeki hiçbir ayartıcı yiyecekle ilgilenmiyorsunuz. Uğraştınız, hesapladınız ve emek verdiniz, sizi hiçbir şey yıkamaz.
 
*Eğer mümkünse gittiğiniz restoranların menülerini alın, böylece düşük bodypuanlı yiyecekleri önceden saptayabilirsiniz.
 
*Sipariş ettiğiniz yemeğin içindeki malzemeleri ve miktarları garsona sorun,  böylece fark etmeden ekstra bodypuan almamış olursunuz.
 
Seyahatteyken
 
Gündelik olabildiğince basit yemeklerden seçin, salatalara yönelin ve büyük porsiyonlardan kaçın. İlk olarak porsiyon miktarlarını bilmeniz bir yemeğin bodypuanını hesaplamada en büyük yardımcınızdır. Daha sonra, bir aperatif, bir içki veya bir top ekmek gibi size bodypuanlarınızı “savurganca” harcatabilecek yiyeceklere dikkat etmenizi öneriyoruz.
 
Porsiyon kontrolünü öğrenin
 
Günümüzde ortalama bir fast food içeceğinin miktarı 30 yıl öncesinin üç misli kadardır. Maalesef büyük restoran porsiyonları bodypuan değerlerini hesaplamanızı ve kendinize verdiğiniz sözü tutmanızı zorlaştırmakta. Mantığınızı kullanın, büyük bir porsiyonu arkadaşınızla paylaşın veya yemeğin yarısını paket yaptırın ve daha sonra yiyin.
 
Bilinçli savurganlık!
 
Tabii ki daha önce de bahsettiğimiz bilinçli bodypuan savurganlığına  bir diyeceğimiz yok. Ekstra yiyecek bodypuanlarınızı kazandığınız aktivite bodypuanlarıyla değiş tokuş etmeye çalışın ve hareket ederek yediklerinizi yakın.

 
  

Bir Cevap Yazın

Navigate