Mart ayı için sağlıklı öneriler

        Kış günleri nihayet sona eriyor. Siz ve aileniz kapalı ortamlarda vakit geçirmekten sıkıldınız belki. Kendinizi dışarı atma zamanı gelmekte. Sahilde veya ormanda uzun yürüyüşlere başlayabilirsiniz. Doğanın nasıl tekrar canlandığına şahit olabilirsiniz. 

        Mart ayı farklı bir ay olarak bilinir. Güneşli, yağmurlu ve hatta karlı günler birbirini kovalayabilir. Sanki Mart ne yapacağına karar veremez, bahar mı geldi? yoksa hala kış mı? Belki hala birazcık ikisi de.  Mart ayında günde 4 mevsim yaşanabilir. Hava değişiminin bu kadar sık yaşandığı başka bir ay yok. Bu sebeple üşütme riski çoktur. Üşütme ise vücut direncini zayıflatarak hastalıklara davetiye çıkarır.

        Ama biz ileriye bakalım. Önümüz bahar, kış günlerinin rehavetinden kurtulup canlanma zamanının geliyor. Günler uzuyor ve deniz mevsimine çok az kaldı. Şu üç ayı iyi değerlendirip yaza fit bir şekilde girmek için hala vaktiniz var. Bu ay, önümüzdeki yaz nasıl görünmek istediğinize karar verme ayıdır. Zaman uçup gidiyor, ne diyetinizi ne de egzersiz yapmayı ertelemeyin.

        Çok iyi değerlendirmeniz gereken bu dönemde havalar ısındıkça ağır çorbalar, tencere yemekleri artık çekiciliğini kaybeder ve daha fazla taze renkli sebze ve meyveler yemeyi istersiniz. Ülkemizde bol bol bulunan bu sağlıklı yiyecekler diyetinizi kolaylaştırır, monotonluktan uzaklaştırır ve metabolizmanızı canlandırır.                                                                  
        Bu ayda yeşil yapraklı sebzelere odaklanın. Doğadaki filizlenme ve yeşermeyi tabağınızda da görün. Pazı, ıspanak, marul, karalahana, semizotu, maydanoz, dereotu ve fesleğen gibi sebzeleri yemeğe çalışın. Olabildiğince çiğ veya az pişmiş olarak yiyerek vitaminlerinden yararlanın. 

Bir Cevap Yazın

Navigate