LAKTOZ İNTOLERANSI VE BESLENME

LAKTOZ İNTOLERANSI VE BESLENME
Laktoz intoleransı nedir?
Laktoz intoleransı, karbohidrat mal absorbsiyon’un (emilim bozukluğu) bir şeklidir. Laktaz enziminin yetersizliği sonucunda oluşmaktadır. Bu enzim dondurma, yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerinde bulunan süt şekeri yani laktozu parçalamaktadır.
Laktaz ince bağırsakda bulunan bir enzimdir. Laktaz enzim eksikliğinde, ince bağırsakta laktozbirikir ve böylece gaz oluşumu artar.
Laktaz azlığında veya yokluğunda parçalanması tamamlanamayan laktoz karında şişme, kramp, mide gazı, diyare gibi semptomlara neden olabilmektedir. Ayrıca laktoz intoleranslı çocuklarda daha ağır durumlarda su kaybı ve elektrolit düzensizlikleri meydana gelebilmektedir.
Sebepleri nelerdir?

Laktoz intoleransı ince bağırsakta yeterli seviyelerde laktaz enzimi üretilemediğinde ya da laktaz üretiminde doğuştan gelen bir bozukluk olduğunda ortaya çıkmaktadır. Laktaz enzimi anne sütü de dahil olmak üzere sütün sindirilmesi için gereklidir.
Bu sorunun görüldüğü toplumların genelinde ise laktaz eksikliği doğal olarak zamanla gelişen bir durumdur. Çünkü ortalama 2 yaşından sonra, vücut; laktazı daha az üretmeye başlar. Örneğin beyaz ırkta ortalama 5 yaşından sonra laktoz intoleransı gözlenmeye başlanmaktayken siyah ırkta 2 yaşından itibaren ortaya çıkabilmektedir.

Günümüz uygulamaları nelerdir?

Bioteknolojik uygulamalarla laktoz intoleransı olan bireylerde yapılan araştırmalar bulunmaktadır. Yapılan birkaç araştırma göstermektedir ki sonradan eklenen laktaz enzimi ile intoleransı olan bireylerin şikayetlerinde azalmalar görülmüştür. Laktaz enzimi elde edildikten sonra sütü eklenmiş ve intoleransı olan bireylere bu sütler içirilmiştir. Deneye katılan kişilerde ağrılarda ve şişkinlik hissinde belirgin azalmalar olduğu saptanmıştır.
Semptomları:

Süt ve süt ürünlerinin tüketimiyle genelde kişilerde karın bölgesindeki şişlik, gaz, mide bulantısı, ishal veya kramplar gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.
Bu belirgin semptomlar dışında kilo kaybı, yetersiz besin alımı ya da alınan besinlerin verimli sindirilememesi, bağırsaklarda şişlik ve gaz gözlenebilen semptomların başında gelmektedir.
Laktaz enzim eksikliği olan her insanda semptom görülmeyebilir. Genellikle farklı derecelerde semptomlar yaşanmaktadır. Bazı metabolizmalar anında etkilenirken bazı metabolizmalar az etkilenir. Ya da bazısı çok fazla rahatsızlık duyarken bazıları az rahatsızlık duyabilir. Tamamen kişiye özel bir durum söz konudur.
Laktoz içeren besinler tüketildikten ortalama yarım ile 2 saat sonrasında belirtiler gözlenmeye başlar.

Tedavi süreci nasıl olmalıdır?
Düşük laktoz veya laktozsuz gıda üretimi, laktoz intoleransı olan insanlarda ciddi doku harabiyetleri, ishal ve bazen de ölümlerin önlenmesi açısından önem taşımaktadır.
Beslenme tedavisinde kişiye özel olarak planlama yapılmalıdır. Her bireyde görülen şiddet ya da rahatsızlık eşit olmadığından kişinin kendini tanıması büyük önem taşımaktadır. Bazı kişiler sadece süt içtiğinde rahatsız olur yoğurt yedığinde rahatsızlık duymazken bazı bireyler her türlü süt ürününe karşı hassasiyet taşımaktadır. Bu yüzdendir ki kişinin denemeler yaparak hangi gıdaların onları rahatsız ettiğini bulması farkındalık açısından büyük öenm taşımaktadır.
Süt ürünleri yüksek oranda kalsiyum içermektedir. Laktoz intoleransı olan kişilerin en çok karşılaştığı tehlikelerden biri ise yetersiz kalsiyum alımıdır. Süt ürünlerinin tüketilememesi ya da yetersiz tüketimine bağlı olarak kalsiyum seviyesinde düşüş görülmesi çok olağandır. Bu yüzden böyle özel duruma sahip kişilerin doktor onayıyla destek ürünler kullanması bilinçli olacaktır. Amaca uygun planlanmış beslenme programı ve diyetisyen takibinde olmak yaşam kalitesinin arttırılmasında önemli rol oynar.
MFB, Laktoz intoleransı olan kişiler için özel olarak planladığı ve gerek tekil ürünler, gerekse günde 5 öğün hazır yemek olarak hazırlanan MFB Laktoz intoleransı paketi ve laktozsuz yemek seçenekleri ile bugüne kadar birçok insanın hayatını kolaylaştırmış olmaktan son derece mutludur!
Doğru Beslenmeyle Tedavisi
–          Bireyde ishal gelişmişse, diyetle posa alımı sınırlandırılmalı ve az yağlı diyet programı uygulanmalıdır.  Bireyin durumuna göre doktor tavsiyesiyle vitamin ve mineral desteği verilebilir.

–          Beslenme tedavisinde, laktoz içeren besinler (başlıca süt olmak üzere sütlü tatlı ve dondurmalar) diyetten çıkartılır. Ancak laktoz intoleransını önlemek için de, her gün bir su bardağı sütün düzenli olarak başka besinlerle birlikte tüketilmesi uygun olabilir. Buna ek olarak, hastalara süt yerine yoğurt tüketimi önerilmektedir.

–           Süt ve süt ürünlerini diyetten çıkarılması, porsiyon ayarlamaları yapılması faydalı olmaktayken, diyete kalsiyumdan zengin başka kaynakların eklenmesi gerekmektedir.

–          İntoleransa neden olan süt ve süt ürünlerinin miktarı insandan insana semptom çeşitliliğine neden olur. Düşük bağırsak laktaz aktivitesine sahip bir çok insan, bir bardak sütü rahatsızlık hissetmeden tolere edebilir.

–          Sert peynir (laktozu düşüktür) ve yoğurt gibi fermente süt ürünlerini de rahatlıkla tolere edebilir.

–          Fermente süt ürünleri arasında sayılan yoğurt, kefir, keçi peyniri ve bazı diğer peynir türleri azar azar diyete eklenerek semptomlar test edilmeli, sorun yoksa tolere edilir dozlarda beslenme programına eklenmelidir.

–          Laktoz içermeyen veya laktaz içeren süt ürünlerinin tüketilmesi, laktaz tabletleri ya da kapsüllerinin alınması da yardımcı olabilmektedir.

–          Besin etiketlerinin dikkatlice okunması, süt ürünleri dışında da laktoz içerebilen ürünler tespit edilmelidir.

–          Ekmek ve diğer fırın ürünleri, salata sosları, hazır çorba ve kahvaltılık tahıllar, bisküvi, gofret gibi hamur işlerine özellikle dikkat edilmelidir

–          Etiket bilgilerinde, peynir altı suyu, süt yan ürünleri, ve yağsız süt tozları içeren ürünler unutulmamalıdır ki laktoz içeriyor demektir.

Bir Cevap Yazın

Navigate