KIŞ AYLARINDA BESLENME

Kilo vermeye veya sadece verdiğiniz kiloyu korumaya çalışıyorsanız kışayları herhalde yılın en zor dönemlerinden biridir. Soğuk havanın etkisi ile metabolizma bir miktar hızlanmakta ve vücut ısı dengesini koruyabilmek için yeme ihtiyacını arttırmaktadır.
Kışaylarında soğuğun artığıve kapalı mekanlarda kalma nedeniyle fiziksel aktiviteler azalır, bu dönemde çoğumuz evde kalıp tembellik yapmayı tercih ederiz, halbuki spor sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır,metabolizmanızı hızlandırmak için kullanacağınız en iyi yoldur. Vücudunuzun kas oranını arttırdıkça, kilo vermeniz hızlanır.

Protein tüketimi kas yapmanıza yardımcı olur. Derisiz tavuk, hindi, balık, yağsız kırmızı et, yağsız süt ve süt ürünleri, kuruyemiş, bakliyatlar ve soya gibi protein kaynaklarından yemenizi tavsiye ederiz
 
Kışayları havaların soğuk olduğu, güneşin parlamadığı bir mevsim olduğundan kendimizi hafif depresif hissedip zaman zaman yemeği kendimizi rahatlatmak için kullanabiliriz. Kremalı çorbalar, patates kızartması, beyaz ekmek, kakaolu süt, çikolata ilk aklımıza gelen yiyecekler olabilir. Haydi bir gayret gösterelim ve bu yiyeceklerin yerine örneğin güzel bir sebze çorbasını, haşlama taze patatesi, 2 kare %80 kakao bitter çikolatayı, tam buğday ekmeğini, light sütle yapılmığkakaolu sütü deneyelim.

Fiziksel aktiviteler azalmasıyla kışın kabızlık sorunu kendini göstermektedir. Bu nedenle kışmevsiminin vazgeçilmez yiyeceklerinden kuru baklagillerin, tam tahılların (esmer ekmek, bulgur, kepekli makarna / pirinç / erişte / un) ve özellikle C vitamininden zengin sebze ve meyvelerin tüketimine ağırlık verilmelidir. Günde 8 -10 bardak su içilmesi de kabızlığı önlemeye yardımcı  olacaktır.      

Kışın güneşyüzünü daha az gösterdiğinden, D vitamini gereksinmesini karşılamakta sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu nedenle havanın güneşli olduğu günlerde 20 dakika kadar güneşışığından direkt olarak yararlanmaya ve haftada 2 – 3 kere balık yenilmesine özen gösterilmelidir

Çay, kahve, gazlı içecekler diüretik etkiler gösterdiklerinden vücuttaki su dengesi üzerine olumsuz etkiler yaratırlar. O nedenle suyun yerini tutmazlar. Su vücuttan toksinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur.                                       

Kuşburnu, ıhlamur, adaçayı, zencefil, rezene, nar, ekinezya, kekik otu gibi bitki çaylarının da yaygın görünen kışhastalıklarına karşı olumlu etkileri bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Navigate