İlkbaharın mucize sebzeleri

Enginar 0.0 bp 

Yumru şeklinde çiçekleri olan ve 2 metreye kadar uzayabilen bir bitki olan enginar, A ve C vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, demir, manganez ve fosfor mineralleri açısından zengindir.
Enginar karaciğeri korur ve karaciğer hastalıklarının daha çabuk iyileşmesini sağlar, sarılık geçirenler için çok yararlıdır. Böbrek ve bağırsakların düzenli çalışmasına, böbreğin kum dökmesine yardımcı olur, sindirimi kolaylaştırır. Kandaki şeker oranını ayarlar, kolesterolü düşürür. Vücuda dinçlik verir. Bedeni ve zihinsel yorgunluğu giderir. Enginar kalbi ve damar sağlığını korumakta da etkilidir. Hücrelerin yıpranmasını engelleyerek yaşlanmanın etkilerini azaltır. 

Enginarın pişirilmesi: Ülkemizde genellikle enginarın zeytinyağlısı yapılmaktadır,ortasına havuç, patates ve bezelye konularak daha da lezzertlendirilir ayrıca sunumu da pek şık olur. Fakat enginar çorbada, salatada, pilav ve risottoya eklenerek, graten olarak da hazırlanabilir  Doğranmış enginar içindeki asit ve klorofilin okside olmasından dolayı çabucak kararır. İçinde limon suyu veya sirke bulunan suda bekleterek kararmasını önleyebilirsiniz.

Fransa’da enginarları bütün halinde tuzlu suda haşladıktan sonra yapraklarını koparıp, mayonez, limon suyu, dövülmüş sarımsak ile hazırlanan sosa batırıp kemirerek yerler.  

İtalya’da enginarın ortasını pizza malzemesi olarak ilkbaharda yağda kavurarak, yazın zeytinle, sonbaharda mantarla, kışın jambonla beraber kullanırlar. İspanya’da enginarlar paella malzemesi olarak ya da yumurta ile frittata olarak pişirilir. 

Semizotu 0.0 bp 

Sebzeler arasında en fazla miktarda Omega-3 içerdiği saptanan semizotunu sık sık tüketmeliyiz. A, B, C vitamini ve magnezyum, kalsiyum, potasyum ve demir gibi mineraller içerir. Köküne yakın kırmızı pigmentli bölümünde  antioksidan maddeler bulunur. Mesane ve böbrek hastalıklarında idrar sökücü olarak etki gösterir. Mide yanmasına yani mide asidine karşı kullanılır. 

Semizotunun pişirilmesi: Salatası, cacığı, sıcak ve soğuk yemeği, böreği, bulgur pilavı, risottosu  yapılır. 

Brokoli 0.0 bp 

Brokoli memleketimize son yıllarda gelmiş bir sebzedir,her insanın mutfağında pişmesi gereken bir sebzedir.Brokoli içerdiği maddeler açısından insan sağlığı üzerinde çok faydalıdır. A, C ve E vitaminlerini içermektedir. İçerdiği flavonoidlerbağışıklık sistemini güçlendiren bir özelliğe sahiptir. Antibiyotik özelliğe sahip olan brokoli, meme, prostat, bağırsak ve idrar kesesi kanserlerine karşı güçlü bir koruyucudur.Özellikle bu kanser türlerine karşı brokolinin içerdiği bazı maddeler (sulforafen gibi)zenginleştirilerek kanser tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır.Menopoz dönemindeki kadınlarda östrogen hormonunun düzenli çalışması için brokolideki bitkiselhormonlardan yararlanılmaktadır.Brokolinin kendine özgü olan lifli yapısı bağırsaklarda oluşan toksinlerin  uzaklaştırılmasında etkilidir. İçinde bulunan sulforafen maddesinin aynı zamanda damarların tıkanmasını önleyici ve kanın düzenli akmasını sağlayıcı etkisi vardır. 

Brokolinin pişirilmesi: Brokoli genelde haşlanarak veya buharlanarak pişirilir fakat günümüzde brokoliye ordöv tepsilerinde çiğ olarak da rastlamaktayız. Haşlarken sebzenin anti-kanser maddelerini azalttığı bilinmekte buharlama, mikrodalgada pişirme, sotelemenin daha yararlı olduğu söylenmektedir. Brokoli haşlarken içindeki sulfurun yaydığı koku sizi bu yararlı sebzeyi yemekten alıkoymasın, bu sebzeyle lezzetli çorbalar, salatalar, makarnalar, gratenler pişirmeyi ihmal etmeyin. 

 

Bir Cevap Yazın

Navigate