İlkbahar için öneriler

                                               
              İlkbahar kendi iç dünyanıza girmeniz, kendi farkındalığınızı dolu dolu yaşamanız gereken bir mevsim. Bahar gelişiyle birlikte vücudumuzun yaşadığı değişikliklerden ruh halimiz de etkilenmekte, hatta bazılarımızı   “bahar çarpmaktadır.”
              Bizler, dünyada dört mevsimi de yaşayabilen şanslı insanlardanız. Baharın kıymetini bilmeli, yavaş yavaş ısınan havaların tadını çıkarmalıyız. Geri dönen kuşların cıvıltılarını dinlemeli, baharın eşsiz kokusunu içimize çekmeli ve rengarenk çiçeklerin büyümelerini izlemeleyiz. İşte o zaman hayatın mucizelerinin farkına varırız.
              İlkbahar hepimizin sevdiği, coşkuyla dolduğu, kendimizi dışarı atıp doğanın içinde olmak istediğimiz bir mevsim, bütün canlılarda bir “yeniden başlama” zamanı. Bu mevsim, iştahın azaldığı ve vücudun kışın biriktirdiği fazlalıklardan kendini doğal olarak arındırma ihtiyacı hissettiği bir dönem.
Yıl içinde en hafif beslenilmesi gereken bu mevsimde çoğunlukla taze yeşillikler, filizler, sebzeler,  meyvelerle beslenin.
              Turşu, soya sos, şarküteri gibi aşırı tuzlu gıdalarda mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışarak var olan enerjinizin azalmamasına yardımcı olun.
Bezelye, havuç, bakla, pancar gibi birçok nişastalı ve şekerli bitkinin tadı ilkbaharda bir başka olur
              Baharda yemek pişirmek daha pratiktir. Taze sebzeler olabildiğince çiğ ya da yüksek ateşte kısa sürede pişirilmelidir, sebzeler yine yüksek ateşte kısa süreli sote edilmeli fakat en ideali sebzelerin buharda veya çok az suda haşlanmasıdır.

  

                                       Bu Güzel Günlerde Neler Yapabiliriz?               

Yürüyüşe çıkalım…Kendimizi dışarı atalım ve doğanın değişimini izleyelim. Filizlenen ve çiçek açan ağaçları seyredelim. Hem soğuk kış günlerinden sonra temiz hava almış, hem de hareket etmiş oluruz.
Bahçeyle ilgilenelim…Bahçenize çıkın ve kontrol edin. Bu sene neler ekmek istiyorsunuz, bahçenizle ilgili ne gibi planlarınız var? Eğer bahçeniz yoksa, balkonunuzdaki ve pencere içlerinizdeki saksılara neler ekeceksiniz? Bir-iki saksı da maydanoz, fesleğen, kekik gibi taze otlarda ekmeyi unutmayın, saksıdan kesip yemeğe, salataya katmanın zevki bir bambaşka olur. Unutmayın, toprakla ilgilenmek insana müthiş bir enerji verir.
Geziler düzenleyin…Bahçeköy’deki arboretumu ziyaret edin,  bitkilerin çeşitliliğine inanamayacaksınız. Emirgan parkına gidin, laleleri seyredin. Boğazda dolaşın, erguvanların muhteşemliğine şahit olun. İstanbul baharda daha bir güzel!.
Piknik yapın…Piknik çantanızı hazırlayın ve eğlenceli bir gün geçirmek için parklara ya da bir arkadaşınızın bahçesine gidin. Çoluk çocuk baharın keyfini çıkarın.
 
Mart, yaza hazırlık ayıdır. Hafif beslenmeye ve diyet yapmaya başlamanın tam zamanıdır. Mart, aynı zamanda ilkbahara geçiş ayıdır. Bu nedenle hafif, bir o kadar da direnç verici besinleri tüketmeye özen göstermek gerekir

Bir Cevap Yazın

Navigate