IBS-SPASTİK KOLON RAHATSIZLIĞINDA NELER YAPILMALIDIR

IBS – SPASTİK KOLON RAHATSIZLIĞINDA NELER YAPILMALIDIR?
Spastik kolon ya da IBS olarak da bilinen bağırsak rahatsızlığı çok fazla kişide görülmektedir. Bu hastalığın ilerlemesini ve kötü etkilerinin daha fazla hissedilir hale gelmesini istemiyorsanız beslenme ve yaşam tarzınızı mutlak suretle değiştirmelisiniz. Çünkü bu hastalık gerekli önlemler alınmadığında kolay ilerleyebilen ve yaşam kalitesini büyük ölçüde düşüren etkilere sahiptir. Peki beslenmenizde nelere dikkat etmelisiniz. Bunlara bir göz atacak olursak;
Spastik kolon hastalığının belli başlı yasakları vardır. Bu yasaklar dikkate alındığında kişinin rahatlaması ve sindirimdeki sorunlarında düzelmeler görülebilir. Kişinin kendini tanıması ve neyin kendisinde sindirim zorluğuna sebep olduğunu fark etmesi de önemlidir. Çünkü genel yasakların dışında kalan gıdalarda kişilerde sindirim zorluğu yapabilir. Bu yüzden bu hastalığa sahip olan kişilerinde bilinçli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.
–          Kafein ve kafeinli yiyecek içecekler
–          Çikolata ve çikolata içeren ürünler
–          Kuru meyveler
–          Peynir çeşitleri
–          Kırmızı et
–          Splendalı gıdalar
–          Beyaz ekmek
–          Beyaz unlu gıdalar
–          Yumurta (az tüketilmelidir)
–          Çiğ sebze
–          Çiğ meyve
–          Gaz yapan yiyecekler; kuru baklagiller, lahana türleri, gazlı içecekler gibi
–          Yağlı yiyecekler
–          Kızartmalar
Burada en önemli nokta lifli gıdalarla beslenilip beslenilmeyeceği sorusudur. Çünkü tıp dünyası bu konuda ikiye ayrılmış durumdadır. Kepekli ürünler tüketilmeli mi yoksa tüketilmemeli mi? Bir grup uzman tüketilmemelidir çünkü bağırsak onları da sindirmek için yoruluyor derken başka bir grup uzman tüketilmelidir çünkü aslında sindirimi rahatlatıyor tezini savunmaktadır. 
Bu durumda tek cevap kişinin kendisindedir. Kişi kepekli ürünler yediği zaman sindirim zorluğu, kabızlık, şişkinlik ya da herhangi bir olumsuz duygu yaşamıyorsa kepekli ürünleri tüketebilir. Kepekli gıdaların tüketilip tüketilemeyeceği kararı kişinin kendisine ait olması sağlıklı sonuçların alınmasına yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

Navigate