HERKES KİLO VERMEK İSTER- PEKİ YA KAS KAYBEDİYORSANIZ?

HERKES KİLO VERMEK İSTER PEKİ YA KASDAN KAYBEDİYORSANIZ?

Diyette en çok görülen ve hatta en çok yapılan hataların başında gelmektedir diyebiliriz kas kaybı için… Kas kitlesinden kayıp vücut için tamiri zor ve zaman alan bir sürece girildiğinin göstergesidir maalesef ki.  Hızlı kilo kayıpları kas kitlenizden kaybettiğiniz anlamına gelmektedir. Çünkü vücudun doğal ve sağlıklı süreçte verebileceği kiloların bir süresi ve düzeni vardır.

Şok diyetler doğal süreci ve doğal akışı bozmaktadır. ‘’Ay bir haftada 4 kilo verdim ‘’ ile başlayan ve devam eden cümlelerde maalesef ki kas kayıpları söz konusudur. Kişinin aşırı obez olduğu durumlarda bile böyle kilo kayıpları sağlıklı olmamaktadır.

Hızlı kilo vermek adına yapılan yanlış diyetler vücutta toparlanması zor olan sonuçlara neden olabilir. Sağlıklı kilo vermede unutulmaması gereken ilk şey süreç uzasa da kiloları dengeli ve programlı bir şekilde yüksek oranda yağdan kaybederek kilo vermek olmalıdır.

Hatalı diyetlerde kişi kas kaybını yüksek oranda yaşar ve hatta yanlış diyet ve yanlış sporla bu kayıplar daha da artabilir. Kişinin yaptığı spora beslenmesi, spor öncesi ve sonrasında yeterli ve dengeli protein, karbonhidrat ve yağ alması büyük önem taşımaktadır.

Kas, kolay kazanılabilen bir yapı değildir. Hatalı bir diyet ya da sporla kaslarınızı kaybedebilir ve kaybolan kaslarınızı bu kadar kısa sürede yerine koyamayabilirsiniz. Oluşabilecek bu tablodan ötürü, spor ve beslenme bilinci kişi için büyük önem taşımaktadır.

Kas kaybı neden olur ve nasıl önlenir?

“Kas mı kaybediyorum yoksa yağ mı?” sorusu diyette olan ya da spor yapan herkesin kafasını karıştırmakta. Kas kaybı, aslında kilo verme sürecinde doğal olarak görülen bir durumdur. Bu durumu en aza indirmek veya engellemek ise tamamen kişinin elindedir.. Doğru bir diyet ve doğru egzersiz programıyla, kas kütlesini korumak veya artırmak mümkündür.
Vücuttaki kas kütlesi ne kadar fazla ise metabolizma hızı da o kadar fazladır demek doğrudur. Kas kitlesini arttıran kişi daha fazla enerji yakar demek çok doğru bir ifade olacaktır.

Peki, Kas Kaybı Neden Olur?

Vücuttaki kas ve de su kaybının en büyük sebebi, ilk olarak popüler diyetler olarak bilinen ve hiçbir bilimsel dayanağı olmayan diyetler uygulamaktır. Bu diyetler dönemsel olarak ortaya çıkan bir anda popüler olan ve çoğu kişi tarafından denenen, sonuç olarak tartıda kilo kaybı görülen ama hemen geri alınan, aynı zaman da metabolizmayı aşırı olumsuz etkileyen diyetlerdir ki çoğunda yüksek oranda kas kaybı görülmektedir. Tamamen hareketsiz bir yaşam tarzıyla birlikte sürdürülen bu diyetler, kas kaybına yol açıp yalancı bir zayıflama sağlar. Çünkü oluşan kas kaybı metabolizmayı yavaşlatır ve bu durum yağlanma sürecinin hızlanmasına neden olur.

Doğru bir beslenme alışkanlığı kazanılmadığı için de, kontrol edilemeyen iştah bedeni tekrar ele geçirir. Popüler diyetler genellikle olması gerekenden çok daha az miktarda karbonhidrat içerir ve kasların yağ yakabilmesi için vücutta yeterli miktarda karbonhidratın bulunması gereklidir. Eğer yeterli karbonhidrat yoksa vücut kasları yakarak enerji sağlamaya başlar. Sadece kas kaybı ile kalınmadığı gibi, kandaki zehirli atıkların miktarı da yükselir ve bu da hem böbreğin hem de karaciğerin aşırı çalışarak yorulmasına sebep olur.   İdeal bir diyet, ortalama %50-60 oranında karbonhidrat içermelidir. Popüler diyetler arasında yer alan düşük karbonhidratlı ve yüksek proteinli diyetlerde ise bu oran %20’lere kadar düşer. Kilo verdikten sonra, erişilen kiloyu koruyamamanın en büyük sebeplerinden biri de budur.

Kas Kaybını Nasıl Engellenir?

Vücut kas yapmak ve bu dokuyu koruyabilmek için yeterli düzeyde insülin hormonuna ihtiyaç duyar. İnsülin hormonunun istenen ölçüde salgılanabilmesi için gereken miktarda doğru karbonhidrat türünün alınması gerekir. Sadece protein ile kas kütlesi artmaz ve ayrıca alınan protein miktarı kadar proteinin kalitesi ve kullanılabilirliği de önemlidir. Vücutta ancak yeterli miktarda karbonhidrat olması durumunda kaslar gelişip yağ yakabilir. Egzersiz ile birlikte artan enerji ihtiyacını karşılamak için yeterli karbonhidrat tüketilmezse kaslar yıkıma uğrar, güçsüzleşir ve vücut yağlanmaya başlar.  Kas dokusunu artırmada ve korumada diyet ile egzersiz kadar, su tüketimi de çok önemlidir. Gün içinde, egzersiz sırasında ve egzersiz sonrasında mutlaka su içmeye özen göstermek gerekir. Kaybolan vitamin ve mineral ihtiyacı ise düzenli tüketilen sebze ve meyvelerle karşılanabilir.

MFB Sağlıklı Yemek Sistemi; kişiye özel olarak diyetisyen tarafından hazırlanan Sporty Paketi ile kişinin fiziksel aktivitesi, yaptığı spor dalı ve oranına göre belirlenen karbonhidrat, yağ ve protein hesaplamalarıyla kas kitlesinden kayıp önlenirken bilinçli yapılan spor ile kas kitlesinden kazançta görülmektedir. Doğru yağ oranı hesaplamasıyla ve diyet planlaması ile birlikte yağdan kayıplar yüksek oranda görülmektedir. Sizde spor yapıyor ve daha fit bir görünüme kavuşmak istiyorsanız Mfb Sporty Paket hakkında bilgi edinebilir ve 1 haftalık deneme paketi ile bir başlangıç yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Navigate