HAVUÇ PATATES MESELESİ !!

PATATES VE HAVUCA HAKSIZLIK ETMEYİN, TÜKETİN!
            Patates ve havuç ikilisi son zamanların en çok tartışma yaratan sebzeleri arasında ilk 5te yer alıyor. Glisemik indeksi yüksek kan şekerimi dengeleyemez, nişasta içeriyor şeker seviyemi dengeleyemez, patates yersem hemen açlık hissederim, vücudumda su tutar, havuç zaten tatlı şekerimi hiç ayarlayamaz gibi ön yargılarla bu sebzeleri tüketmeye çekinir hale geldik.
            Peki gerçekten durum böyle mi? Havuç ve patates söylenildiği gibi tehlikeli mi? Tüketilmelimi yoksa asla tüketilmemeli? O halde patatesi ele alalım ve başlayalım.
            Patates içeriğinde nişasta bulundurur. İçeriğinde nişasta bulundurması sizi korkutmasın. Nişastanın olması demek kan şekerinizin dengelenemeyeceği ya da kilo veremeyeceğiniz anlamına gelmemektedir.Pişirme şekline dikkat edilmesi halinde şeker hastaları bile korkmadan patates yiyebilirler, zararlı olan patatesin kendisi değil içine ilave edilen yağ ve tuzdur. Bir önemli nokta ise tüketilen miktardadır. Porsiyonlarca patates tüketirseniz nişasta varlığından dolayı kan şekeri düzenleme sorunu yaşayabilirsiniz ancak ölçülü tüketimle patatesin hiçbir zararlı etkisiyle karşılaşmazsınız. 1 küçük yada orta boy haşlanmış patatesin kan şekeri üzerinde olumsuz etkisi yoktur. Patatesin korkulan etkileri porsiyon büyüdükçe, tüketim sıklığı arttıkça ve patates kızartılır ya da yağlanırsa ortaya çıkar.   Küçük bir patates, kalori ve karbonhidrat bakımından 1 ince dilim ekmek yerine geçmektedir. Üstelik patates potasyumdan zengin bir besindir. Bu durumda da patates, diyeti olumsuz etkilemez. Biraz ayrıntıya değinecek olursak,Patates yüksek GI ‘e sahip olsa da soğutulan patatesin GI’ sı düşüktür.. Patates salatası soğutulursa GI’i azalır. Taze pişmiş ve ezilmiş patatesin GI’i en yüksektir. Bu yüzden patates püresini sıcak tüketmemek gerekir. En iyisi patates salatası halinde hazırlamak içine başka sebzelerde ekleyerek tüketmektir. Ayrıca tüm patatesler yüksek GI’li değildir. Tatlı patates daha faydalıdır. Küçük, taze patates ise daha az GI’lidir.
 Gördüğünüz gibi sorun patatesin kendisinde değil içine konulan yağda, imalat şeklinde, pişirilme tarzında ve tüketilen miktarındadır. Katkı eklenmeden fırında pişirilen veya suda haşlanan patates soframızdan eksik etmememiz gereken faydalı bir besindir.
Birde havuca değinelim, gerçekten tehlikeli mi ya da ne oranda masum?
Havuçta patates gibi glisemik indeksi yüksek bir sebzedir. Havucunda kan şekerine olumsuz etkisi fazla tüketimle görülür. Havuçtaki yüksek glisemik indeksten olumsuz olarak etkilenmek için kilolarca havuç tüketmek gereklidir. Eğer havucu sadece salatalarda az miktarda ve yemeklerin içinde (yine az miktarda)  tüketiyorsanız, havuçtan korkmanıza gerek yoktur.
 
.  

Bir Cevap Yazın

Navigate