GÜNÜMÜZÜN POPÜLER İÇECEKLERİ – BİTKİSEL SÜTLER VE FAYDALARI

GÜNÜMÜZÜN POPÜLER İÇEÇEKLERİNDEN BİTKİSEL SÜTLER
Bitkisel sütlerin popülaritesi artmaktadır. Vejetaryen ve vegan beslenme tarzının toplumda daha çok yer etmesi, hayvansal süt ürünlerin1
–        Badem sütü
–        Fındık sütü
–        Pirinç sütü
–        Hindistan cevizi sütü
Soya Sütü:
Çok sık kullanılan bir soya ürünü olan soya sütü, soya fasulyesinin ıslatılması, öğütülmesi ve süzülmesi ile elde edilir. Soya sütünün en iyi yanı laktoz intoleransı olan kişilere bir alternatif sunuyor olmasıdır. Vejetaryenler ve veganlar gibi inek sütünden kaçınanlar için mükemmel bir bitkisel alternatiftir.
Besin değerine gelince bir bardak soya sütü yaklaşık 7 gram protein, 4 gram karbonhidrat, 4.5 gram yağ ve 0 kolesterol içerir. Az miktarda B vitamini içerir ancak B12 vitamininin iyi bir kaynağı değildir ve yeterli kalsiyumu yeterince karşılayamaz. Bu eksiklikler ile başa çıkmak için üreticiler soya sütünün katkı maddeleri içeren versiyonlarını üretmişlerdir. Bunlar arasında kalsiyum, E, B12 ve D vitaminleri de vardır.
Soya sütünün bir başka faydalı yönü ise insanlardaki kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olmasıdır. Soya LDL kolesterolün düşürülmesine yardımcı olan izoflavon denilen bitki kimyasalları içerir. Tavsiye edilen miktar günlük soya proteini miktarı 25 gramdır. Ortalama olarak bir fincan soya sütü yaklaşık 7-10 gram protein içerir. Meme kanseri olan kadınların soya proteinini dikkatli kullanmaları gerekmektedir. Yapılan bazı çalışmalar aşırı soya tüketiminin bu hastalara zarar verdiğini göstermiştir.

Badem sütü
Badem sütünün gelişmiş ülkelerde bu kadar popüler hale gelmesinin çok sayıda nedeni var. Bunların başında badem sütünün sayısız faydası geliyor. İnek sütünün neden olduğu sindirim problemleri de badem sütünün bu kadar popüler olmasının bir diğer nedeni. Zira badem sütü inek sütüyle ilgili problemlerin kaynağı olan laktozu içermiyor.
Tıpkı diğer süt ürünlerinde olduğu gibi badem sütü de tam bir kalsiyum deposu.

1 bardak badem sütü günlük kalsiyum ihtiyacının %30’unu karşılıyor. Badem E vitamini deposu olarak biliniyor. 1 bardak badem sütü günlük ihtiyaç duyulan E vitamininin %125’ini karşılıyor. İnek sütünde bu oran %50 ‘dir. Hemen her kuru yemiş gibi badem demek yağ demek.

Fındık sütü
Genel özelliklerine değinecek olursak, Zengin aroma ve hafif kremsi yapısıyla tat alma duyularınızı harekete geçirir. 100% bitki bazlıdır. Yorgunluğu azaltmaya yardımcı B12 vitamin kaynağıdır. Doğal olarak laktozsuzdur. Doğal olarak düşük doymuş yağlıdır. Kalsiyum ve vitaminler riboflavin (B2), B12, E, D2) içermektedir. Doğal olarak laktozsuz ve glutensizdir.

Pirinç sütü
Diyet amaçlı ürünleri kullananların yanı sıra, “protein intoleransı” (protein hazımsızlığı) olan kişiler için de ideal bir besin. Hayvansal gıdalardan uzak duranlar içinse harika bir lezzet kaynağıdır. Pirinç sütünde ise protein düzeyi oldukça düşük; buna karşın kompleks karbonhidratların yanı sıra oldukça zengin bir lif içeriği vardır. Kalsiyum, doğal fosfor, E, D ve B kompleks  vitaminlerini de içeren “pirinç sütü” direkt içilebildiği gibi çeşitli mamullerin ana girdisini de oluşturuyor. Doğrudan süt olarak tüketilmesinin yararları ise bağırsakları çalıştırması ve organizmayı toksinlerden arındırması…

Laktozsuz olması yanında “kolesterol” içermemesi “pirinçsütü” nün en büyük avantajı. Ayrıca proteinlerin neden olduğu çeşitli alerjik rahatsızlıklara da yol açmıyor. Bitkisel kökenli olmalarına rağmen oldukça besleyici olan bu sütler, bildiğimiz tetrapak ambalajlarda veya saydam PVC şişelerde tüketime sunuluyor. Kavanoz ve cam şişe de satışa sunulanı da var.

Hindistan cevizi sütü
Düşük kalorili yapısı nedeniyle hindistan cevizi suyu hem iyi bir iştah kesici ve tok tutucu içecek hem de içerdiği potasyum minerali nedeniyle metabolizmayı hızlandıran bir besin olarak zayıflamaya yardımcıdır. Bir bardak hindistan cevizi suyu içerisinde (200 ml) 46 kalori bulunmaktadır. Hindistan cevizi suyuna nazaran daha kalorili bir içecek olan hindistan cevizi sütü ise 200 ml sinde 550 kalori barındırmaktadır. Hindistan cevizi suyunun zayıflamak için kullanılmasına bir diğer sebep te içeriğinde yağ bulunmamasıdır. Hindistan cevizi suyunun içeriğinde doğal şekerler ve mineraller bulunuyor. Diğer taraftan Hindistan cevizi suyunun Magnezyum, potasyum ve diyet lifleri bakımından da zengin olduğu biliniyor.
Hindistan cevizi suyu özellikle içerdiği kalsiyum, potasyum ve sodyum gibi vücudun işlevlerini düzgün bir biçimde yapabilmesi için gerekli olan maddeleri içeriğinde bulundurur ve ishal, dizanteri, diyare gibi ani sıvı kaybına neden olan rahatsızlıkların olumsuz etkilerini gidermektedir. geliyor. Hindistan cevizi suyunda vücudun hayati organlarının çalışmasını sağlayan elektrolitler bolca bulunmaktadır. Hindistan cevizi suyu içerik olarak tıpkı fizyolojik seruma benzer ve vücudun ciddi travmalar ve hastalıklara maruz kalması durumunda vücut direncini ayakta tutabilmek için Hindistan cevizi suyundan faydalanılabilir.

Bir Cevap Yazın

Navigate