GOJİ BERRY

Goji Berry (Wolf Berry-Kurt Üzümü) Tibet ve Moğolistan’da dünyanın en yüksek dağları olan Himalayalar’da yetişir. Goji Berry dünyadaki besin değeri en yüksek olan meyvelerden biri olup antioksidan kapasitesi çok yüksektir. Çin’de tıp alanında 2000 yıldır kullanılmaktadır.

Goji küçük, yumuşak ve kırmızı meyveleri olan çalı formundaki bir bitkidir. Tibetlier 1700 yıl boyunca gojiden yaptıkları ilaçları böbrek ve karaciğer hastalıklarında kullandılar. Goji sulu ve tatlıdır, tadı yabanmersini ile kirazın arasındadır. Ayrıca yapraklarından çay elde edilir. Ayrıca yaprak ve saplarından yağ elde edilir. Goji berry kurutularak da tüketilebilir.

Goji Berry İçeriği: Bir protein deposudur. 19 ayrı aminoasit, % 13 protein, yüksek değerde betakaroten, 21 iz minerali, çinko, demir, fosfor, B-complex, %8 E vitamini, Zeaxanthin, Germanyum, carotenoids, Beta Sitosterol, Cyperone, Solavetivone, Physalin, Betaine ve çok yüksek oranda C vitamini içerir.

100 gr kurutulmuş goji berry içeriği:

Kalsiyum: 112 mg
Potasyum: 1,132 mg
Demir: 9 mg
Çinko: 2 mg
Selenyum 50 mikrogram
Riboflavin ( Vitamin B2) : 1,3 mg
Vitamin C: Tam yelpazede 148 mg, en dar spektrumda 29 mg
Beta-keroten: 7 mg

Antioksidan İçeriği: 100 gram çileğin antioksidan düzeyi 2.475, yaban mersininin 2.750, narın 10.450 iken goji berrynin 30.500’dür.

Türkiye’de son yıllarda yaygınlaşan tüketimi ile goji berry evlerdeki yerini almaya başladı. Daha çok kurutulmuş hali ile tüketilen goji berry günlük meyve ihtiyacı yerine kullanılabilir, kahvaltıda yulafa, ara öğünlerde yoğurda katılarak tüketilebilir.

Bir Cevap Yazın

Navigate