GLUTENSİZ HAYAT

Gluten, özellikle buğday gibi tahıl grubunda bulunan bir proteindir. Gluten, hamurun güçlü yapısını oluşturur. Gluten proteinleri, ekmek yapımı esnasında oluşan ağsı yapıdan sorumludur. Kabarma evresinde oluşan bu yapı çok önemlidir, glutensiz istenilen yapı oluşamaz ve ekmek mayalanamaz.

Gluten, birçok insan için mide-bağırsak kanalı yoluyla kolaylıkla sindirilebilen normal bir proteindir. Fakat bazı kişiler gluteni sindiremez. Bu kişiler çölyak hastalığı olarak adlandırılan gluten intolerantlardır.


Her gluten intoleransı olan kişi aynı semptomları göstermez. Kimisi hiç semptom göstermeden bu intoleransı yaşarken kimisi çok şiddetli gaz, şişkinlik, ishal ve kilo kaybı gibi nedenler ile doktora danışmaktadır.

Glutensiz beslenirken buğday, arpa ve çavdarı hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir. Bu tahıllardan yapılan ekmekler, makarna, erişte, bulgur, irmik, kuskus, kek, börek, çörek, kurabiye, pasta, simit, pide, pizza, tarhana, nişasta, bira ve maltlı içecekler yasak listesindedir. Bunları içerebilecek her türlü besininden de uzak durulmalıdır. Pirinç, yulaf, darı ve mısırda gluten bulunmamaktadır bu neden ile bu besinler tüketilebilir.

Glutensiz beslenirken dikkat edilecek bir diğer konu paketli ürünlerdir. Eğer glutensiz beslenmeniz gerekiyorsa aldığınız her paketli ürünün etiketini mutlaka dikkatle okuyun. Bazı ürünler gluten içermediği halde üretildiği yerde bulaşmalar sonucu gluten içerir hale gelebilir. Çok hassas olan kişiler sadece üzerinde glutensiz işareti olan ürünlerden tüketmelidir.

Glutensiz bir hayat yaşarken lezzetli besinler bulma konusunda zorlanabilirsiniz. MFB bu konuda da yanınızda! MFB glutensiz paket alabilir ve diyetisyenlerimiz tarafından hazırlanan size özel menü ile lezzetli ve zahmetsiz bir şekilde glutensiz beslenebilirsiniz. Glutensiz keklerden glutensiz lavaşlara kadar çok çeşitli bir besin yelpazemiz bulunmaktadır. Paketlerimizi değil de parakende ürünlerimizi tercih etmek isterseniz orada da glutensiz ürünlerimize göz atabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

Navigate