EMZİRME DÖNEMİNDE BESLENME NASIL OLMALIDIR?

Emzirme dönemi anne ve bebek için en özel dönemdir. Bu dönemde annenin beslenmesi, psikolojik rahatlığı ve çevresel etmenler büyük önem taşımaktadır. Emzirme döneminde annenin salgıladığı süt, aldığı besinlerin bir ürünüdür. Süt salgısı için gerekli besinler annenin kendi gereksinmesine ek sayılmalıdır. Annenin günlük ihtiyacına ek olarak süt üretimi içinde enerjiye yani besine ihtiyacı vardır. Bu hassas dönemde annenin beslenme düzeniyle birlikte mutluluğu ve huzurlu ortamda bulunması en önemli noktalardandır. Emzirme süreci gibi özel bir süreçte anne, kendini huzurlu hissettiği ortamda doğru ve bilinçli planlanmış bir diyetle sağlıklı bir şekilde bebeğini besleyebilir.

Yeni doğan bebeğin beslenmesi için annenin salgıladığı sütün enerjisi ve besin öğeleri, annenin yedikleri ile annenin kendi vücudundaki depolardan sağlanmaktadır. Emziren bir annenin beslenmesindeki amaç, kendi fizyolojik gereksinmelerini karşılayarak, vücudundaki besin yedeğini dengede tutmak ve salgılanan sütün gerektirdiği enerji ve besin öğelerini karşılamaktadır.

Emzirme döneminde anne, gebelik döneminde de olduğu gibi bir depo görevi görür. Annenin depoları ne kadar dolu ve yeterli besin öğeleri içeriyorsa o kadar sağlıklı süt üretimi gerçekleşir ve anne de bu dönem de depolarını kullanırken sorun yaşamaz.
Emzikli kadınlar için enerji ve besin öğeleri gereksinmeleri kişisel özelliklere göre farklılık gösterir. Bu özellikler sık doğumlara bağlı olarak depoların azalması, enfeksiyon sıklığı, beslenme yetersizliğinin varlığı ve derecesi, fiziksel uğraşların ağırlığı gibi enerji harcamasını etkilemektedir.

Annenin gebelikte ve emziklilikte yeterli ve dengeli beslenmesi bebeğin sağlıklı doğması ve anne sütü veriminin artmasını sağlar. Annenin gebelikte koyu yeşil yapraklı sebzeler ile su ürünlerini tüketmesi bebeğin beyin gelişimine katkıda bulunmakta ve ileriye yönelik sağlık sorunları önlenmektedir. Emziklilikte süt salgılanması, kadının normal gereksinimden daha fazla enerji, protein, vitamin ve mineralleri almasını gerektirir.
Bebeğinizi emziriyorsanız eski formunuza kavuşmanız daha kolay olacaktır. Çünkü emziren anneler günlük olarak yaklaşık olarak 500 kalori da fazla enerji harcamaktadır. Bu enerji sütün üretilmesi için harcanan enerjidir.

Gebelik sırasında önerilenden fazla kilo aldıysanız her ay iki kilo kaybetmeniz normal olacaktır. Lohusalar zayıflama diyeti uygulamamalıdır. Bu dönem annenlerin en hassas olduğu dönemidir. Vücut ihtiyaçlarının en yüksek olduğu, sürekli süt üretimi için enerjinin harcandığı, enerji yetersizliği ya da dengesizliğine bağlı olarak annenin hastalanma riskinin fazla olduğu dönemde beslenme ve alınan kalori büyük önem taşımaktadır. Sadece alınan kalori yeterli olmayacaktır. Alınan kalorilerin hangi besinlerden alındığı ve yeterli besin öğesi alınıp alınmadığı en önemli sorulardır.

Hiçbir besin öğesi ya da besin yoktur ki süt üretimini arttırsın yapılan çoğu araştırma göstermektedir ki sadece yeterli ve dengeli beslenme ile sağlıklı süt üretimi sağlanabilmektedir. Şekerli ya da şerbetli gıdalar sütünüzü arttırmaz ya da süt içeriğini daha besleyici hale getirmez. Gebe ya da emzikli bayanlara şekersiz doğal meyve şekeri olan kompostolar tavsiye edilmektedir bu özellikle toplumumuzda çok yaygındır ancak bu aslında yeterli enerjiyi doğru kaynakla sağlamak açısından doğrudur ancak içine rafine şeker konulmuş bir komposto gebe ya da emzikli anne tarafından kesinlikle tavsiye edilememelidir. ( aşırı durumlarda yani annen aşırı zayıflamış ya da aşırı kilo kaybı var doktor onayı ile şekeri arttırılmış ürünler kullanılabilir)

Doğumdan sonra bebeği emzirirken gebelik öncesi döneme göre daha fazla sıvı besin alınmalıdır. Süt üretimi için yeterli sıvı alımı büyük önem taşımaktadır. Günlük sıvı ihtiyacı 1.5 litre olan bir kadının gebelik döneminde bu ihtiyacı en az yarım litre artmaktadır ki bu değer mevsime, terle kayba ve hareket durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Kalsiyum yönünden zengin olan süt, yoğurt ve peynir belirtilen miktarlarda düzenli olarak tüketilmelidir.

Her gün ya da gün aşırı bir adet yumurta tüketilmelidir. Artan protein ihtiyacını karşılamak için yumurta iyi bir kaynaktır.

Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller ve bulgur karışımı yemekler emzirme döneminde olan anneler için gaz sorununa neden olabilir. Emzirme döneminde gaz problemi hem annede hem de bebekte görülebilecek sorunlardandır. Annenin yedikleri süt yolu ile bebeğe geçmektedir. Ve en önemlisi annenin yediği yemekler bebekte gaz soruna neden olabilmektedir ki bu en büyük sorunlardan biri olabilir. Annenin deneme yanılma yöntemiyle kendisine ya da bebeğine dokunun besinleri de keşfetmesi gerekmektedir. Evet belki bu biraz zaman alacaktır ama bu yönde annenin algılarının açık olması ve dikkatli davranması bebeğin gelecek aylardaki huzuru açısından büyük önem taşımaktadır.

Gebelik ve emziklik döneminde en çok dikkat edilmesi gereken grup kuru baklagil grubudur. Anne ve bebek emziklik döneminde kuru baklagilden olumsuz etkilenmiyorsa bu besinleri rahatlıkla tüketebilir ancak ilk dönemde asla gaz yapan besinler tavsiye edilmemektedir.
Şarküteri ürünler emzirme döneminde tavsiye edilmeyen gruptadır. Salam, sosis, sucuk,pastırma, füme etler, çiğ ya da tam pişmemiş ürünler ve tütsülenmiş etler bu dönemde tavsiye edilmez.
Tuz içeriği yüksek, uzun süre saklanabilen ve koruyucu madde içeren gıdalar, salamuralar, turşu ve konserve çeşitleri gibi yiyeceklerden uzak durunuz. Bu ürünler hem fazla tuz olmanıza hem de organik olmayan şekilde beslenmenize sebep olacaktır.

Portakal, mandalina, domates, maydanoz, yeşilbiber, taze soğan gibi C vitamini yönünden zengin sebze ve meyveler düzenli tüketilmelidir. Taze soğan gibi ya da başka ürünler kişiye özel olarak gaz sorununa neden olabilmektedir. Bu yüzden annenin bir önceki gün bugüne göre neyi farklı yediğini bilmesi ve takip etmesi gaz sorunu ya da alerji oluşturan besini tespit etmeye yardımcı olabilir.
D vitamini besinlerle alınmamaktadır. Gebe ya da emzikli annenin kontrollü bir şekilde güneşlenmesi büyük önem taşır. Çünkü bu dönemlerde vücutta ki kalsiyum ihtiyacı artar ve bebek her ihtiyacını anneden karşıladığı için annedeki değerler düşebilir. Bu durumda hem gebelik döneminde sorunlara hem de yaşlılık döneminde kemik sorunlarına neden olabilir. D vitamini kalsiyumla etkileşim halinde olan bir vitamindir. Bu yüzden D vitamini yetersizliği anneyi bebeği olumsuz etkileyebilir. Hamilelik döneminde rutin olarak yapılan testlerde seviyelerine dikkat edilmelidir.

MFB Sağlıklı Yemek Sisteminde Hamilelere özel beslenme programı ile Emzikli annelere özel beslenme programı kişiye özel olarak beslenme ve diyet uzmanı tarafından planlanmaktadır. Hamileliğin aylarına göre gereken ve artan ihtiyaçlar belirlenerek menüleri planlanır ve aylık ihtiyaçlara göre sürekli yenilenir. Emzirme sürecindeki ilk 6 ay ve sonrası için ayrı özellikte diyetler planlanmaktadır. Her ayın ve hamile ya da emziklinin ihtiyacına göre kişiye özel durumlar diyetisyenler tarafından belirlenerek özel menüleri oluşturulur. Sizde hamile ya da emzikli iseniz ve bu dönemi bilinçli bir şekilde geçirerek minimum ama sağlıklı kilo alarak ve en önemlisi bebeği sağlıklı besleyerek geçirmek istiyorsanız MFB Gebe ya da Emzikli paketleri hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Navigate