Ekim Ayında Yeni bir Mevsime Başlayın!

Ekim ayı sonbaharın artık gerçekten başladığını anladığımız bir ay; Sıcak yaz günlerinden sonra hayatımızda değişiklikler yapma zamanı..
Yaprakların iyice dökülmeye başladığı bu ayda artık o buz gibi suların, meşrubatların limonataların yerini sıcak çaylar alır. Soğuk çorbaların, buz gibi zeytinyağlıların yerine içimizi ısıtan çorbalar çeker canımız.          
   
Günlerin kısaldığı, gecelerin uzadığı bu ayda market ve pazar tezgahlarında daha birçok farklı besleyici sebze ve meyve görmeye başlarız.                                                           

Tatlı, sulu elmalar ve kokulu armutlar iyi birer lif  ve potasyum kaynağıdır.    
                   
Brokoli ve lahana kalsiyum, karnabahar ise  C ve K vitamini ve lif kaynağıdır. Ispanak, pazı, turp, lahana, kırmızı lahana, kereviz, havuç, pancar, pırasa, elma, armut ile sağlığınız için hem faydalı, hem de lezzetli birçok yemek ve tatlı yapmaya ne dersiniz ?

Maalesef bu ay aynı zamanda enfeksiyon hastalıklarının arttığı bir zamandır.                    

İşte bu yüzden bu dönemde temel besin gruplarının gereken miktarda alınması büyük  önem taşır.                      
                                             
A ve Cvitaminleri antioksidan vitaminlerdir. Bu vitaminler, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek, hastalıklara karşı direnç kazandırır. Havuç, brokoli, kabak, brüksel lahanası, yeşil biber, karnabahar, maydanoz, roka, tere ve turunçgiller gibi sebze & meyveler vitamin açısından zengin besinlerdir.

Meyve suları ısı ve ışıktan kolayca etkilendiğinden, bekledikten sonra içildiğinde  Cvitamini kayba uğrar. İşte bu yüzden meyve sularının taze sıkılmış olmaları çok önemlidirYeterli ve dengeli beslenerek metabolizmanızı güçlendirmeli, gerekli protein, karbonhidrat, vitamin ve mineralleri almaya özen göstermelisiniz

Bir Cevap Yazın

Navigate