ÇOCUKLUKTA OBEZİTE

ÇOCUĞUNUZ OBEZ OLMASIN!
Obez bir çocuk çevresine sevimli ve hatta daha sağlıklı gelebilir. Toplumumuzda maalesef ki zayıf görünümlü çocuklar yetersiz besleniyor ya da gelişemiyormuş gibi düşünülmektedir. Gelişen teknoloji ve bilgi yayılmasıyla bu tabu yıkılmaya başlanmıştır ancak hala bireylerin büyük çoğunluğu çocuk beslenmesi ve gelişimi konusun da yeterli ve doğru bilgiye sahip değildir. Çocuk beslenmesinde en önemli noktalardan biri çocuğun kilosunun dışında boy uzunluğunun olması gereken aralıkta olmasıdır. Boy uzunluğu sağlıklı aralıklarda olan çocuk zayıf bir görünüme sahip olabilir. Zayıf görünümü çocuğun sağlıksız olduğu, yetersiz beslendiği anlamına gelmemektedir. Yaşının gerektirdiği besin öğelerini günlük olarak yeterli miktarda alan bir çocuk aşırı zayıf değilse sağlıklı tanımlanabilir.

Obez çocuklar sevimli görünmelerine rağmen bu durum aslında onun ilerideki yaşamında önemli pek çok problemin hazırlayıcısı ve başlatıcısı olacaktır.

Maalesef ki fazla kilolu gençlerin % 80 i geleceğin şişman yetişkinleridir. Ve çocukluk döneminde fazla kilolu seyreden çocuklar ya da bebekler gelecekte bu risk altındadır.

Yapılan bir araştırmada, normal vücut ağırlığına sahip anne-babanın çocukları arasında şişmanlık oranı %8-9 iken, anne-babadan birinin şişman oluşunda çocuklardaki şişmanlık sıklığının % 40’a, her ikisinin de şişman oluşunda %80’e çıktığı belirtilmiştir.

Obezite de sadece çocuğun beslenme şekli etkili olmamaktadır. Anne babanın fiziki durumu, beslenme bilgisi, aile içi psikolojik durumlar da çocuğun sağlıklı olma durumunu etkilemektedir.

ÇOCUKLUK ÇAĞI OBEZİTESİNİN NEDENLERİ
* Beslenmede yapılan hatalar
* Yetersiz fiziksel aktivite
* Psikolojik faktörler
* Hormonal hastalıklar
* İlaçlar

Bütün insanlarda olduğu gibi yeni bir günün başlangıcında, bütün gece aç kalan vücudun, çalışma gücüne alışması için sabah kahvaltısının önemi büyüktür. Uzun süren bir açlık sonucu kahvaltı edilmediğinde kişi kendini güçsüz hisseder, yeterli enerji oluşmadığı için zihinsel faaliyetlerde özellikle dikkat, çalışma ve öğrenme yeteneği azalır. Okulda ve işte başarı düşer.
Çocukluk çağında kahvaltı düzeni büyük önem taşımaktadır. Çocuğun kahvaltı kültürüne alışmış olması sağlıklı bir geleceğin ve vücut yapısının temelini oluşturur. Anne babanın bu konuda ona örnek olması da hayli önem taşımaktadır. Çünkü küçük yaştaki çocuklar kendilerine rol model olarak öncelikle anne babayı seçerler.

Çocukluk çağındaki hızlı büyümeye ek olarak gencin sporla uğraşması enerji ve besin öğelerinde artışa neden olur. Çeşitli spor dallarının ne miktarda ek enerji gerektirdiği ve bunu karşılamak için diyetin özelliği konusunda gençlere yeterli bilginin verilmesi ve bilinçlendirilmeleri gerekir. Bedensel hareketler arttırıldığı, yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edildiği sürece kasların gücü artar ve şişmanlık önlenir, kemik mineral yoğunluğu artar.

Çocuğun spora ve hareketli bir yaşantıya teşvik edilmesi obezitenin engellenmesi açısından önemlidir. Spor çocuklar da kas yapısının artmasına fazla enerjinin yakılmasına ve kemik gelişiminin sağlıklı olmasına destek sağlar.

Ergenlik çağı gençlerin yeterli ve dengeli beslenmeleri büyüme ve gelişme hızlandığı için daha da önemlidir. Ayaküstü beslenme (fast food) veya abur-cubur beslenme alışkanlığı çocuk ve gençler arasında yaygın olarak görülmektedir. Bu tür beslenme ile enerjinin % 40-50’ si yağdan gelmektedir. Bu yağın çoğunluğu doymuş yağlardan oluşmaktadır. Diyetteki doymuş yağ miktarı ve serum kolesterol düzeyi ile kalp-damar hastalıkları arasında ilişki olduğu bilinmektedir.

Yetişkin, ergen ya da çocuk olmak fark etmeksizin fast food tüketilmemesi gereken sağlıksız yiyecekler arasındadır.

Temel olarak unutulmaması gereken şey, oluşan yağ hücresinin hiçbir zaman kaybolmadığıdır. Yağ hücresi oluştuktan sonra yağdan kayıp sağlandığında sadece hücrenin içinde ki yağlar boşaltılır. Ama hücre hala oluşan yağı depolamak için beklemektedir. Bu yüzden yağ hücresi oluşumunu sağlayacak sağlıksız beslenme şekillerinden muhakkak uzak durulmalıdır.

Bir Cevap Yazın

Navigate