CHİA TOHUMU

Azteklerden günümüze uzanan uzun bir yolculuğu var chia tohumunun. Azteklerin “mucize besin” olarak adlandırdığı bu tohumun son yıllarda dünyada ve Türkiye’de popülerliği artmıştır.

Protein kaynağı olan chia aynı zamanda omega-3, lif ve vitamin-mineral deposudur. Besin kalitesi yüksektir ve hipertansiyon, diyabet gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra kalp, kanser gibi pek çok hastalığın ortaya çıkışını da engellediği yönünde çalışmalar yapılmıştır.

Chia tohumunun 100 gramında 17 gram protein bulunmaktadır. Ayrıca chia tüketimi günlük kalsiyum ihtiyacının %18’ini, fosfor ihtiyacının %35’ini, magnezyum ihtiyacının %24’ünü ve manganez ihtiyacının %50’sini karşılamaktadır.

28 grama denk gelen chia tohumu tüketildiğinde günlük alınması gereken lif miktarının %40’ını sağlamaktadır. Yoğun lif içeriği ve yendikten sonra midede şişen tohum özelliği sayesinde uzun süren tokluk hissi sağlamakta ve kan şekerini regüle etmeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda tokluk hissi sağlaması ile zayıflamaya da yardımcı olmaktadır.

Chia tohumunun 1 tatlı kaşığını çiğ olarak salatalarınıza, meyvelerinize, çorbalara ve yoğurdunuza ekleyebilirisiniz. Sabah kahvaltıda yoğurdunuza ve sütünüze 2 yemek kaşığı yulaf ve 1 tatlı kaşığı chia tohumu ekleyebilir üzerine meyve doğrayabilirsiniz.

MFB Paketlerinde chia tohumun kullanıldığı değişik tariflere yer veriyoruz. Sen de chia tohumunu denemek istiyorsan bizi arayabilirsin.

Bir Cevap Yazın

Navigate