Brokoli Haftası

Anti-kanser, antioksidan, anti-stres, enerji pompalayan, tekrarlayan enfeksiyonları, zayıf bağışıklık sistemini ve kansızlığı tedavi eden sebze: BROKOLİ

Brokoli çeşitli hastalıklarla savaşan bir paket içeren çok özel bir sebzedir.
Yapısında beta-karoten, C vitamini gibi çok çeşitli ve kuvvetli antioksidanlar  bulunan bu sebzenin özellikle akciğer, kolon, prostat, mide ve meme kanserinden büyük ölçüde koruma özelliği bulunmaktadır. Başka bir araştırma brokolinin menapozdan sonra kalp hastası olan kadınlarda ölüm riskini azalttığını göstermiştir.
Turpgiller familyasından olan brokolinin kansere karşı en kuvvetli besin olduğu bilinmektedir. Östrojen hormonunun vücuttan atılmasını hızlandırarak meme kanserinin engellenmesine neden olur.

Kendine özgü lifli yapısı bağırsaklarda oluşan toksinlerin uzaklaştırılmasına ve alınmış ağır metallerin emilmesine yardımcı olur. Kabızlığı önler, sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca kolestrol düşürücü liflerce zengin olan brokolinin, anti-viral, anti-ülser yararları da vardır. İnsülin ve kan şekerini ayarlayan kromium’un önemli bir kaynağıdır.

Kanın yapısını sağlıklı tutan folik asit açısından zengindir ve hamilelik planlayan ve hamile olan kadınlara şiddetle tavsiye edilir. Yapılan testlerin sonuçlarına göre daha çok brokoli tüketen kadınların rahim ağzı kanserine yakalanma riskleri daha düşüktür.
Brokoli iyi bir demir içeren besin kaynağı olduğu için, anemisi olan ve halsizlik çeken kişilerin beslenmesinde brokoli önemli bir yer almalıdır.

Brokoliyi pişirirken fazla haşlamamaya ve kaynatırken fazla su kullanmamaya, mümkünse buharda pişirmeye özen gösterin. Ayrıca, brokoli vücutta iodin emilimini azalttığı için haftada 2-3 kereden fazla tüketmemeye dikkat edin.

Haftada 1 – 2  kez brokoli tüketerek siz de sağlıklı beslenebilir, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklara karşı daha dayanıklı hale gelebilirsiniz. Ayrıca, hem formda kalıp, hem de iyi beslenmenin en iyi yollarından biri olduğu da bir gerçek…

Bir Cevap Yazın

Navigate