BAHAR YORGUNLUĞU

Eğer sorun sadece mevsim geçişinden kaynaklanan bir bahar yorgunluğu ise basit değişiklikler ile kolaylıkla atlatabilirsiniz. Altın kurallardan birincisi beslenmedir. Kış aylarından çıkarken B ve C vitaminleri, çinko, potasyum içeren besinleri tüketmek gerekmektedir. Bu dönemde temel enerji kaynağımız olan karbonhidratı doğru oranda aldığımızdan emin olmalıyız. Enerji ihtiyacının karşılanabilmesi için günlük beslenmemizin %50-60’ı karbonhidrat olmalıdır. Burada karbonhidratları tercih ederken tam tahıllı ürünler, meyve ve sebzeler tercih edilmelidir.

            Protein vücudumuzun dokularının temel yapı taşı olduğu için yeterli oranda protein alınmalıdır. Yumurta vücutta %100 kullanılabilen proteindir. Bu neden ile ihmal edilmemelidir.
 
            Bahar yorgunluğu için ideal olan besinler;
 
·      Tam tahıllılar; tam buğday, çavdar, yulaf
·      Kuruyemişler; ceviz, fındık, badem
·      Kuşkonmaz
·      Mantar
·      Ananas
·      Avokado
·      Nar
·      Muz
·      Kefir’dir.
 
Geçiş döneminde bu besinlere diyetinizde yer vermeniz sizi daha iyi hissettirecektir.
 
Beslenmenin yanı sıra dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de su tüketimidir. Vücudun susuz kalması metabolizmayı yavaşlatır ve yorgunluğu arttırır. Günde en az 8-10 bardak su tüketmeye özen gösterin.
 
Yorgunluğu yenmenin bir diğer altın kuralı da düzenli egzersizdir. Düzenli yapılan egzersiz de metabolizmayı hızlandırarak daha fazla enerji oluşumu sağlar. Yürüyüş, koşu, yüzme, dans gibi egzersizler düzenli olarak yapıldığı zaman daha dinç hissetmenizi sağlayacaktır.
 

Bir Cevap Yazın

Navigate