2013 Hedefleriniz için 5 Adım

Yeni yıl hedeflerinizi gerçekleştirmenizde size yardımcı olacak
5 adım

Topluma faydalı olmak için kişisel başarı çok önemlidir. Birçok insan için yeni yıl hedefleri şahsidir. Ancak hedeflerinizi, planlarınızı açıklar ve diğer insanlarla paylaşırsanız onları gerçekleştirmede daha başarılı olursunuz. Hedefinize giden yolda motivasyon düşüklüğü yaşadığınızda ya da zorlandığınız zamanlarda arkadaşlarınızın, yakınlarınızın yardımını alabilirsiniz. Eğer hedeflerinizi kendinize saklarsanız size zorlandığınız zamanlarda destek olacak biri olmaz ve pes edebilir, başarısızlığa uğrayabilirsiniz.

 İşte size hedeflerinize ulaşmada yardımcı olacak tavsiyeler;

  1. Hedeflerinizi yakınlarınızla paylaşın. Aileniz, arkadaşlarınız yapmak istediklerinizi bilirse bu yolda zorlandığınızda size destek olacaktır. Böylece planladıklarınızı yapmanız daha kolay olacak.  Hayal etmekten vazgeçip isteklerinizi gerçekleştireceksiniz.
  2. Başarıya ulaşmanın en etkili yollarından biri de planlı olmaktır. Elinize kağıt kalem alın. Hedefinizi kağıda yazın ve bu yolda yapmanız gerekenleri sıralayın. Bu yolda hayata geçirdiğiniz her maddenin üzerini çizin. Böylece yavaş yavaş başarıya ulaşacağınızı göreceksiniz.  
  3. Büyük bir hedefi ufak parçalara bölerseniz daha başarılı olursunuz. Belirlediğiniz yolda gerçekleştirdiğiniz her küçük hedef motive olmanızı sağlayacaktır. Küçük hedefleri bir bir gerçekleştirerek büyük hedefe daha çabuk ulaşacaksınız. Unutmayın; damlaya damlaya göl olur. 
  4. Yaşam stilinizle ilgili yaptığınız her küçük değişiklikte başarınızı belgeleyin. Örneğin 1. hedefinize ulaştığınızda takviminizin o günkü sayfasına bir yıldız koyun. Böylece geri dönüp baktığınızda o gün hissettiklerinizi düşünecek ve bir sonraki hedefe doğru daha motiveli devam edeceksiniz. 
  5. Eğer hedefiniz kilo kaybedip sağlıklı bir yaşama adım atmaksa; küçük değişiklikler yapın. Örneğin her hafta daha önce tatmadığınız bir sebze ya da meyve tadın. Ya da kahvaltıda yeni bir mısır gevreği deneyin. Arabanızın anahtarını saklayın ve gideceğiniz yerlere yürümeyi deneyin. Bisküvilerin durduğu kavanozun yerine 1 kase meyve koyun.                                                                         

Bir Cevap Yazın

Navigate