1 GÜNLÜK METABOLİZMAMIZ

Alışkanlıklarınızı gün içinde küçük oranda değiştirerek, ve naturel vücut ritminize dikkat ederek, metabolik oranınızı arttırabilir ve daha fazla kalori yakabilirsiniz.
 
7.00
Kalkın!  Hergün bir saat erken kalkmak zamanı nasıl harcadığınıza bağlı olarak ekstra kalori harcatır. Hafif ev işleri metabolik oranınızın 2.2 katını kullanır (ortalama olarak ekstra 75 kalori yakılır saatlik BMR`nızın üstüne). 
 
7:05
Açık bir pencerenin önünde durup 1-2 dakika derin derin nefes alın. Bu vücudunuzun uyanmasını ve metabolizmanızın çalışmasını sağlar.
 
8.00
Kahvaltı edin, biraz protein, karbonhidrat ve yağ, tam buğday mısır gevreği, yağsız süt ve biraz çekirdekli veya kabuklu yemiş içeren hafif bir öğün yiyin – bu günün seyrinde açlık hissetmemeniz için ideal bir kombinasyondur. Kahvaltıdan sonra bir bardak kahve tokluk hissinizi arttırır ve metabolizmanızı ateşler. Yemeğinizi geçiştirmeyin – yavaş yiyin. 
 
8:30
20 – 30 dakika hafif aerobik egzersiz yapın: bisiklet, video ile egzersiz, yürüyüş bandı, dışarıda yürüyüş, mağazalara yürüyüş, yüzme vs. Bu kahvaltınızdaki karbonitratların vücut kaslarının depolaması için glikojene çevrilmesini ve dolayısıyla metabolik oranınızın, adrenalin seviyenizin ve zihinsel uyanıklığınızın normalin 3.5 katında kalori harcamasını sağlar (yakacağınız ortalama ekstra kalori 30 dakikada = 55`dir). 
 
10.00
Gün içinde sık sık ayağa kalkın; mesela, telefonda veya biriyle konuşurken. Ayakta durduğunuz her saat oturmak yerine BMR`ınıza bağlı olarak ekstra 50 kalori harcarsınız.
Kıpırdayın, hareketsiz oturmak yerine otururken kıpırdamak, bacaklarınızı, kollarınızı hareket ettirmek kalori yakmanızı sağlar!
 
11.00
10 dakikalık ara verin ve yürüyün, merdiven çıkın. Temiz hava alın ve sağlıklı birşeyler atıştırın, bir elma veya meyve gibi. Atıştırma öğle yemeyinden önce açlık hissini bastıracak ve metabolik oranınızı hafif arttıracaktır. 
 
12:45
Sindirim sisteminizi öğle yemeğine hazırlamak için biraz rahatlayın – gergin değilseniz yiyeceği daha iyi emer. İşte, kolay telefonlar edin veya mesajlarınızı okuyun.
 
13.00
1-2 PM arasında proteini yüksek bir öğle yemeği yiyin (Tavuk, et, balık vs.).  Protein metabolik oranınızı arttırır ve yüksek protein düşük karbonhidratlı bir öğle yemeğinin birçok insanın yaşadığı yemekten sonraki yorgunluğu engellediği ispatlanmıştır. Öğle yemeğini atlamayın – araştırmalar öğlen yemeğini zamanında yerseniz geç yiyeceğinizden, mesela 15.00’da, daha sağlıklı yiyeceğinizi gösteriyor. Öğle yemeği aynı zamanda daha sonra canınızın tatlı istemesini engeller. Yavaş yiyin –  hızlı yemek şişkin bir mide demektir!
 
13:30
20 – 30 dakika hızlıca yürüyerek egzersiz yapın. Araştırmalar yemeğin hemen ardından hareketli olmanın, yemenin metabolizmaya verdiği ateşlemeyi arttırdığını kanıtlıyor. 
 
14.00
Sağlıklı küçük birşeyler atıştırın, yağsız bir kâse yoğurt veya kurutulmuş kayısı gibi.
 
15.00- 16.00
Fırsatınız varsa, spor salonuna gidin. Araştırmalar çoğu insan için bu zamanın vücut çalışmak için en uygun zaman olduğunu söylüyor, hazır kas ve vücut ısısı en yüksekte iken.  Haftada 3-5 kez ağırlık çalışmayı deneyin. Eğer spor salonuna gidemiyorsanız, 15 dakika gevşeme hareketleri yapın, bu metabolizma oranınızı 15% arttırır. 
 
19.00 – 20.00 –
Karbonhidrat ve protein olan akşam yemeğinizi yiyin. Yemeği daha sonraya ertelemek yemek hazır olmadan önce daha yağlı, tuzlu veya şekerli yiyecekler yemenizi sağlayabilir.  Rahatlamaya başlayın ve dinlenin.
 
21.00
Televizyon izleyin, vücudunuzdaki adrenalin oranı düşerken, yatmadan önce banyo yapın veya düş alın.
 
22.00 – 23.00
Yatmanın en doğru zamanı, vücudun melatonini dışarı atma oranı arttığındadır, vücut ısısı düşer ve metabolizma oranınız yavaşlar.  Yatmadan önce çok küçük bir atıştırma yapmayı deneyin, bu gece aç bir şekilde uyanmanızı engelller. Siz uyurken, ciğer fonksiyonları ve nefes alma yavaşlar. Vücut saatiniz uyuma zamanı dediğinde egzersiz yapmak tam tersine yararlı değildir. 

Bir Cevap Yazın

Navigate